Piękna Carmen - Denyce Graves zaśpiewa w Warszawie
Wybitna czarnoskóra mezzosopranistka Denyce Graves wystąpi w niedzielę i we wtorek warszawskim Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w roli Carmen w operze Bizeta. Orkiestrę poprowadzi włoski dyrygent Marco Balderi, w rolę Don Josego wcieli się bułgarski tenor Zvetan Michailov.
To drugi występ artystki na scenie warszawskiej opery. W 2001 roku gościła tu z recitalem wokalnym w cyklu "Wielkie Damy Światowej Sceny Operowej".
Denyce Graves jest uznawana za jedną z najbardziej ekscytujących gwiazd sztuki wokalnej. Krytycy określają ją jako "śpiewaczkę, która najprawdopodobniej stanie się operową supergwiazdą XXI wieku".
Śpiewała w największych teatrach operowych i salach koncertowych świata. Jej głos określa się jako "ekspresywny" i "bogaty". Mówi się o niej, że potrafi łączyć "elegancję sceniczną" z wielkimi umiejętnościami aktorskimi.
"Śpiewając czuję, że właśnie wypełnia się moje człowieczeństwo, że mogę dawać ludziom miłość, współczucie. To tak, jakbym stała przed obliczem Boga, to dla mnie bardzo intymne przeżycie" - mówiła artystka podczas konferencji prasowej w środę.
Rola Carmen zajmuje szczególne miejsce w jej repertuarze. "Jest ważna nie tylko w sensie profesjonalnym, ale i osobistym. Nauczyła mnie, jak być sobą, jak być kobietą i za każdym razem uczy czegoś nowego. Nigdy nie wiem, jaką Carmen będę, za każdym razem kreuję tą postać od nowa. Przy każdym scenicznym partnerze zachowuję się inaczej" - powiedziała.
Denyce Graves podkreśla, że we współczesnej operze umiejętności aktorskie są równie ważne, co wokalne. "Ludzie inaczej reagują, kiedy na scenie artysta wciela się w postać, a nie tylko ją 'odśpiewuje'. To bardzo miłe słyszeć na widowni śmiechy i wiedzieć, że publiczność angażuje się w akcję spektaklu" - dodała.
Graves śpiewała m.in. w Metropolitan Opera, wiedeńskiej Staatsoper, londyńskiej Covent Garden, operach San Francisco, Waszyngtonu, Houston i Dallas, Lyric Opera of Chicago, Opera National de Paris, Bayerische Staatsoper, Arena di Verona, Deutsche Oper Berlin, Opernhaus Zuerich i Teatro Colon w Buenos Aires.
Współpracowała z wybitnymi dyrygentami - m.in. Riccardem Chailly, Charlesem Dutoit, Christophem Eschenbachem, Zubinem Mehtą, Jamesem Levinem, Riccardem Muti, Mścisławem Rostropowiczem i Esą-Pekką Salonenem, a także śpiewakami - Placido Domingo, Roberto Alagną, Jose Curą i Andreą Bocellim.
Występowała z towarzyszeniem czołowych światowych orkiestr symfonicznych. Ma na swoim koncie wiele recitali - z klasycznymi niemieckimi Lieder, pieśniami francuskimi i angielskimi, utworami z broadwayowskich musicali, jazzem, amerykańskimi pieśniami spirituals oraz utworami z pogranicza stylów - tzw. "crossover".
W 1999 roku ukazała się jej płyta z ariami operowymi "Voce di Donna", rok później - jej album z pieśniami hiszpańskimi i portugalskimi. Nagrała także płyty z muzyką spirituals ("Angels Watching Over Me"), ariami francuskimi i kilka oper. Regularnie występuje w telewizji. Stała się m.in. bohaterką filmu dokumentalnego, który otrzymał nagrodę Emmy. W 1999 roku śpiewała w Oslo podczas gali wręczenia pokojowej Nagrody Nobla - m.in. obok Stinga, Paula Simona i Tiny Turner.
"Ebony Magazine" zaliczył Graves do "50 Liderów Jutra", a "Glamour Magazine" uznał za jedną z "Kobiet Roku 1997". Artystka prowadzi własną audycją w radiu XM, firmuje też perfumy pod nazwą "Music by Denyce Graves". Obecnie pracuje nad swoją biografią, która ma ukazać się w przyszłym, roku.