Trwa ładowanie...
d32ke5i
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pięciu migrantów utonęło u wybrzeży Turcji; wśród ofiar niemowlę

• Imigranci utonęli u wybrzeży Turcji
• Wśród ofiar jest niemowlę
• Motorówką płynęli Afgańczycy i Irańczycy
• Łódź zatonęła w środę wieczorem ok. 500 metrów od brzegu
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
KE chce rozdzielić między członków Unii uchodźców, którzy napływają do Europy
KE chce rozdzielić między członków Unii uchodźców, którzy napływają do Europy (AFP, Fot: Aris Messinis)
d32ke5i

Pięciu migrantów, wśród nich trzymiesięczne niemowlę, utonęło, próbując dotrzeć do Grecji, gdy ich motorówka przewróciła się u wybrzeży Turcji - poinformowała agencja prasowa Dogan. Dwie osoby uznano za zaginione.

Łódź zatonęła w środę wieczorem ok. 500 metrów od brzegu koło miejscowości Kayalaralti w prowincji Canakkale na północnym zachodzie kraju. Turecka straż przybrzeżna uratowała dziewięć osób i odnalazła pięć ciał. Motorówką płynęli Afgańczycy i Irańczycy; usiłowali dostać się na grecką wyspę Lesbos.

UE zaproponowała w ostatnich dniach Turcji dodatkowe 3 mld euro pomocy, by zahamować napływ migrantów. Zgodnie z planem współpracy, który został wstępnie zaakceptowany w poniedziałek, Ankara zgodziła się, by wszyscy uchodźcy i imigranci docierających nielegalnie do Grecji byli odsyłani do Turcji. Plan zakłada też przyspieszenie procesu liberalizacji wizowej dla Turków i kontynuowanie starań o wznowienie negocjacji akcesyjnych z Ankarą.

d32ke5i

Celem współpracy unijno-tureckiej jest zniechęcanie nielegalnych migrantów i złamanie modelu biznesowego przemytników ludzi, którzy organizują im niebezpieczną przeprawę przez Morze Egejskie. Jednak migranci w ostatnich dniach wciąż próbowali nielegalnie wydostać się drogą morską z Turcji.

Ponad 130 tys. migrantów dotarło w tym roku do Grecji z Turcji, która graniczy z Iranem i pogrążonymi w konfliktach Syrią i Irakiem. Około 350 osób poniosło śmierć podczas tej niebezpieczniej przeprawy - wynika z danych Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM).

Z kolei w Grecji utknęło 35 tys. ludzi, od kiedy Macedonia praktycznie zamknęła swą granicę, próbując zablokować szlak bałkański, którym migranci usiłują dotrzeć dalej na zachód i północ Europy.

d32ke5i

Podziel się opinią

Share

d32ke5i

d32ke5i
Więcej tematów