PolskaPiechota: premier ustala politykę społeczną, nie Kalata

Piechota: premier ustala politykę społeczną, nie Kalata

Platforma Obywatelska chce odwołania minister pracy i polityki społecznej Anny Kalaty. Sławomir Piechota z PO, przedstawiając wniosek o wotum nieufności wobec niej ocenił, że jest ona ministrem jedynie na pozór. Według Piechoty, rzeczywiste, choć ukryte ministerstwo polityki społecznej stworzono w Kancelarii Premiera.
Według posła PiS Stanisława Szweda, z uzasadnienia wniosku nie wynika nic oprócz demagogii i populizmu.

Według Piechoty, do Kancelarii Premiera przeniesiono nadzór nad ZUS-em, tworzy się tam podstawy reformy emerytalnej. To - zdaniem posła PO - pokazuje, że premier przestał uznawać Kalatę za ministra polityki społecznej.

Piechota mówił, że Kalata nie ma odpowiednich kompetencji do sprawowania tej funkcji.

Poseł podkreślił, że w Polsce nadal jest wiele problemów społecznych m.in. wysoki wskaźnik bezrobocia przy jednoczesnym braku ludzi do pracy, niedokończona reforma emerytalna i związane z nią narastające zagrożenie ciągłości wypłaty rent i emerytur, emigracja Polaków za granicę, niż demograficzny, dyskryminacja osób niepełnosprawnych, słaby dialog społeczny.

Do rozwiązania tych problemów trzeba kompetencji oraz pracy, a nie obietnic - mówił.

Dodał, że o rażących zaniedbaniach minister pracy świadczy jej nieobecność na większości debat sejmowych dotyczących istotnych zagadnień polityki społecznej.

W ocenie Platformy, ministerstwo pracy jest sparaliżowane, ponieważ wiele departamentów nie ma kierownictwa i brakuje osób odpowiedzialnych za ich prace.

Poseł Stanisław Szwed podkreślił, że Kalata jest ministrem pracy od maja ubiegłego roku, a więc jest to krótki czas do oceny jej pracy. Odnosząc się do zarzutu PO o braku kompetencji Kalaty do kierowania resortem, Szwed przypomniał, że skończyła ona wydział nauk ekonomicznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz jest absolwentką studiów doktoranckich Szkoły Głównej Handlowej.

Podkreślił, że w okresie gdy resortem pracy kieruje Kalata spadł poziom bezrobocia. Przypomniał, że obecnie wynosi on 14,9%, w porównaniu do 17,6% na koniec 2005 r.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)