Trwa ładowanie...
30-01-2015 20:35

Piechociński: PSL wystawi partyjnego kandydata na prezydenta

Prezes PSL Janusz Piechociński poinformował, że partia wystawi własnego kandydata w wyborach na prezydenta. Dodał, że on sam nie będzie kandydował. Według informacji PAP, Naczelny Komitet Wykonawczy PSL rekomendował jako kandydata ludowców wiceszefa partii Adama Jarubasa.

Piechociński: PSL wystawi partyjnego kandydata na prezydentaŹródło: WP.PL, fot: Wojciech Nieśpiałowski
d4934j9
d4934j9

W piątek Naczelny Komitet Wykonawczy PSL podjął wstępną decyzję dot. wyborów prezydenckich. Ostateczną decyzję ma podjąć Konwencja PSL na zaplanowanej na sobotę Radzie Naczelnej tej partii.

- PSL będzie miało własnego, partyjnego kandydata - powiedział dziennikarzom szef Stronnictwa Janusz Piechociński. Dodał, że jego nazwisko zostanie podane w sobotę. Pytany, czy jest to Adam Jarubas, szef PSL odpowiedział: "nie mogę zaprzeczyć, ani potwierdzić".

Dopytywany, czy sam może kandydować, Piechociński odparł, że "lider Stronnictwa w niepewnych czasach musi pilnować wzrostu gospodarczego, inwestycji i eksportu".

Według informacji PAP ze źródeł w PSL po dwugodzinnej dyskusji władze ludowców podjęły decyzję o rekomendowaniu Adama Jarubasa, którego kandydaturę zaproponował szef partii. Wcześniej politycy PSL byli podzieleni, czy wystawiać własnego kandydata, czy poprzeć urzędującego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Pojawiały się też głosy za wystawieniem Piechocińskiego.

d4934j9

Jarubas pytany wcześniej, czy się zgodzi kandydować, mówił, że "jako polityk jest gotowy na wszystkie wyzwania". Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że lider ludowców podczas partyjnych konsultacji forsował 40-letniego szefa świętokrzyskiego PSL, przekonując, że jest on przedstawicielem młodej fali w Stronnictwie.

To decyzją Piechocińskiego w 2012 roku Jarubas wszedł do władz PSL, jako wiceprezes. Od 2006 r. jest też szefem partii w Świętokrzyskiem. Karierę polityczną w PSL rozpoczął w latach 90.

Jarubas od ośmiu lat jest marszałkiem województwa świętokrzyskiego. Z wykształcenia jest historykiem. W 2006 r. po raz pierwszy został wybrany na radnego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. W listopadzie tego samego roku został najmłodszym w Polsce marszałkiem województwa (32 lata). W 2011 r. startował z listy PSL w wyborach do Sejmu. W okręgu świętokrzyskim zdobył wówczas prawie 29 tys. głosów. Został wybrany, jednak nie objął mandatu.

Komorowski nie ogłosił jeszcze swej decyzji o ewentualnym ubieganiu się o reelekcję. Ma to uczynić po ogłoszeniu przez marszałka Sejmu daty wyborów prezydenckich. Na zarządzenie wyborów Radosław Sikorski ma czas do 6 lutego 2015 roku.

Zobacz wideo. Paweł Kukiz wystartuje w wyborach na prezydenta?
d4934j9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4934j9
Więcej tematów