Trwa ładowanie...
d10obw0
d10obw0
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pięć niedźwiedzi, odratowanych z cyrku, znajdzie azyl w poznańskim zoo

Pięć niedźwiedzi brunatnych, które ostatnie lata swojego życia spędziły w cyrku, znajdzie azyl w Nowym Zoo w Poznaniu. Wyczerpane długimi treningami, poddawane brutalnej tresurze zwierzęta dołączą do dwóch mieszkających w niedźwiedziarni misiów - Miszy i Borysa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d10obw0

- Długie treningi, nierzadko brutalna tresura i przetrzymywanie zwierząt w niewielkich wozach cyrkowych prowadzi np. do uwstecznień ścięgien i mięśni, które już są nie do naprawienia - powiedział dyrektor Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu Aleksander Niweliński.

Jak mówił, do Poznania przyjadą starsze osobniki z cyrkową przeszłością, które w godnych warunkach będą miały szansę na powrót do zdrowia fizycznego i psychicznego. - To, co my teraz możemy zrobić dla tych niedźwiedzi, to zadbać chociaż o to, by miały godną emeryturę - zaznaczył dyrektor.

Niedźwiedzie trafią do Poznania jesienią. Aktualnie - jak mówił Niweliński - przebywają m.in. w schroniskach dla zwierząt w Braniewie czy Korabiewicach w warunkach, które są dla nich bardzo niewłaściwe.

d10obw0

Zwierzęta w poznańskiej niedźwiedziarni mają do dyspozycji dwa leśne wybiegi o powierzchni ok. 3 ha każdy. Po przyjeździe nowych zwierząt mają powstać kolejne dwa wybiegi. Jak podkreślił Niweliński, pozwoli im to na powrót do środowiska bardzo zbliżonego do naturalnego.

Niedźwiedzie, które obecnie przebywają w poznańskim Zoo, po okresie aklimatyzacji coraz lepiej czują się w nowym miejscu i przestają "bać się" lasu. Misza, niedźwiedź, który w poznańskim Zoo mieszka od 2013 roku, wcześniej przetrzymywany był przez swojego opiekuna w wieżowcu w Moskwie. Borys - był wykorzystywany w cyrku. Według dyrekcji Zoo zwierzęta z taką przeszłością bardzo długo musiały się przekonywać, że "w tym miejscu nic im nie grozi, nikt ich nie bije i mogą czuć się bezpiecznie".

Kilka miesięcy temu jeden z niedźwiedzi Wania musiał zostać uśpiony. Konsekwencje przebywania przez długie lata w bardzo złych warunkach doprowadziły u niego do daleko idących zmian w układzie ruchowym i zwierzę miało problemy z samodzielnym poruszaniem się. - Zwierzę już bardzo cierpiało, po przeprowadzeniu badań lekarze podjęli decyzję o uśpieniu niedźwiedzia ze względów humanitarnych - mówił Niweliński.

Budowa działającej od 2013 roku poznańskiej niedźwiedziarni była możliwa dzięki współpracy z międzynarodową organizacją zajmującą się ochroną zwierząt Vier Pfoten. Głównym celem powstałej ponad 20 lat temu w Wiedniu fundacji jest zakończenie nielegalnego trzymania niedźwiedzi na świecie. Vier Pfoten posiada swoje biura w kilkunastu państwach Europy.

d10obw0

Podziel się opinią

Share

d10obw0

d10obw0
Więcej tematów