Trwa ładowanie...
Koronawirus informacje
Koronawirus mapa
Polska
Świat
Społeczeństwo
Polityka
Edukacja
Tylko w WP
Innowacje
#DzieńdobryWP
Śląsk
Wideo
Najnowsze

Pfizer ma konkurencję. Rosjanie twierdzą, że ich szczepionka jest skuteczniejsza

Rosjanie ogłosili, że wyprodukowana przez nich szczepionka na COVID-19, wykazuje w badaniach 92 proc. skuteczności. Ogłoszenie to reakcja na wieści koncernu farmaceutycznego Pfizer, który ogłosił, że opracowany w jego laboratoriach preparat wykazuje ponad 90 proc skuteczności w zapobieganiu zakażeniom.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pfizer ma konkurencję. Rosjanie twierdzą, że ich szczepionka jest skuteczniejsza
Pfizer ma konkurencję. Rosjanie twierdzą, że ich szczepionka jest skuteczniejsza (NurPhoto via Getty Images, Fot: NurPhoto)

O wynikach badań nad szczepionką o nazwie Sputnik V poinformował przedstawiciel Rosyjskiego Funduszu Inwestycyjnego, który sfinansował prace nad preparatem oraz kampanię marketingową wokół jego produkcji.

Pfizer mniej skuteczny?

Rosjanie do badań nad skutecznością Sputnika V zaangażowali 16 tys. ochotników. Według informacji przekazanych przez szefa Rosyjskiego Funduszu Inwestycyjnego Kirilla Dmitrieva, rosyjska szczepionka wykazuje aż 92 proc. skuteczności. - Dane pokazują, że mamy do czynienia z niezwykle skuteczną szczepionką - stwierdził cytowany przez Reutersa Dmitriev.

Należy jednak podkreślić, że w rosyjskim badaniu grupa ochotników biorących udział w testach, u której wykształciła się infekcja liczyła 20 osób, tymczasem w badaniu Pfizera zachorowały 94 osoby. Oznacza to, że badanie amerykańskiego koncernu jest bardziej miarodajne. Co więcej Pfizer zapewnia, że w celu potwierdzenia ogłoszonych wyników będzie kontynuował badania do momentu aż grupa zakażonych sięgnie 164 osób. Również Rosjanie zapewniają, że badania będą kontynuowane przez kolejne pół roku, po czym ich wyniki opublikowane podane zostaną do wiadomości publicznej.

Prof. Andrzej Matyja o postawie Edyty Górniak: "Jej wiedza zatrzymała się na poziomie starożytności"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share
Slot
Więcej tematów