Trwa ładowanie...

Petycja ws. ofiary księdza pedofila w Sądzie Najwyższym

Do Sądu Najwyższego wpłynęła petycja w sprawie ofiary księdza pedofila. Podpisało się pod nią 5 tys. osób. Domagają się zmiany składu sędziowskiego, który w grudniu zajmie się kasacją ws. zadośćuczynienia dla Katarzyny.

Petycja ws. ofiary księdza pedofila w Sądzie NajwyższymŹródło: East News, fot: piotr malecki
dbdpkvp
dbdpkvp

Kobieta jako 13-latka miała być molestowana przez Romana B., byłego duchownego należącego do Towarzystwa Chrystusowego. Sąd Apelacyjny w Poznaniu podtrzymał wyrok, zgodnie z którym kobiecie przyznano milion złotych zadośćuczynienia oraz dożywotnią rentą.

Zakon wypłacił już pieniądze. Romana B. wydalono ze stanu duchownego w 2017 r., jednak Towarzystwo Chrystusowe nie poczuwa się do odpowiedzialności za to, co spotkało kobietę. Dlatego zakon złożył do Sądu Najwyższego wniosek o kasację wyroku.

Rozprawę zaplanowano na 20 grudnia. Mają ją rozpatrywać sędziowie powołani do Sądu Najwyższego po zmianach wprowadzonych przez Prawo i Sprawiedliwość.

Zobacz: "Macierewicz to kolejny element układanki". Kluzik-Rostkowska ma teorię ws. wyboru marszałka seniora

Wniosek o kasację mieliby rozpatrywać: Beata Janiszewska (wydała m.in. korzystny wyrok dla jednej z parafii dot. zasiedzenia), profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Joanna Misztal-Konecka i Marcin Krajewski (jako radca prawny reprezentował Kościół katolicki w podobnej sprawie). Krajewski złożył jednak wniosek o wyłączenie go ze sprawy, wniosek przyjęto.

dbdpkvp

Stąd petycja osób popierających Katarzynę o zmianę składu sędziowskiego.

- Chcemy powołania obiektywnego i niezależnego składu sędziowskiego – podkreślali autorzy petycji w piątek. Agnieszka Ziółkowska, aktywistka z Poznania, przypomniała, że "sprawa Katarzyny jest ważna także dla innych ofiar księży".

- To pierwsza taka sprawa w historii polskiego wymiaru sprawiedliwości i wielka szansa na zmuszenie Kościoła katolickiego do wypłaty realnych odszkodowań ofiarom pedofilii - zaznaczała.

Kobieta, która jest ofiarą księdza pedofila, podziękowała za wsparcie na Facebooku. Także na portalu 25-letnia dziś Katarzyna opisała to, co przeszła jako nastolatką i z jakimi problemami się zmaga. Nie jest zdolna do pracy, potrzebuje też pieniędzy na leczenie.

Petycję nadal można podpisywać. W najbliższych dniach pismo ma trafić także do Towarzystwa Chrystusowego. Zakon nie odpowiedział na apele o wycofanie skargi kasacyjnej z Sądu Najwyższego.

Rozprawa Sądu Najwyższego ws. zadośćuczynienia dla ofiary księdza pedofila 20 grudnia.

Źródło: onet.pl

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dbdpkvp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbdpkvp
Więcej tematów