Trwa ładowanie...
d26flwq

Petycja ws. ofiary księdza pedofila w Sądzie Najwyższym

Do Sądu Najwyższego wpłynęła petycja w sprawie ofiary księdza pedofila. Podpisało się pod nią 5 tys. osób. Domagają się zmiany składu sędziowskiego, który w grudniu zajmie się kasacją ws. zadośćuczynienia dla Katarzyny.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sąd Najwyższy rozpatrzy kasację ws. ofiary księdza pedofila 20 grudnia
Sąd Najwyższy rozpatrzy kasację ws. ofiary księdza pedofila 20 grudnia (East News, Fot: piotr malecki)
d26flwq

Kobieta jako 13-latka miała być molestowana przez Romana B., byłego duchownego należącego do Towarzystwa Chrystusowego. Sąd Apelacyjny w Poznaniu podtrzymał wyrok, zgodnie z którym kobiecie przyznano milion złotych zadośćuczynienia oraz dożywotnią rentą.

Zakon wypłacił już pieniądze. Romana B. wydalono ze stanu duchownego w 2017 r., jednak Towarzystwo Chrystusowe nie poczuwa się do odpowiedzialności za to, co spotkało kobietę. Dlatego zakon złożył do Sądu Najwyższego wniosek o kasację wyroku.

Rozprawę zaplanowano na 20 grudnia. Mają ją rozpatrywać sędziowie powołani do Sądu Najwyższego po zmianach wprowadzonych przez Prawo i Sprawiedliwość.

d26flwq

Zobacz: "Macierewicz to kolejny element układanki". Kluzik-Rostkowska ma teorię ws. wyboru marszałka seniora

Wniosek o kasację mieliby rozpatrywać: Beata Janiszewska (wydała m.in. korzystny wyrok dla jednej z parafii dot. zasiedzenia), profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Joanna Misztal-Konecka i Marcin Krajewski (jako radca prawny reprezentował Kościół katolicki w podobnej sprawie). Krajewski złożył jednak wniosek o wyłączenie go ze sprawy, wniosek przyjęto.

Stąd petycja osób popierających Katarzynę o zmianę składu sędziowskiego.

d26flwq

- Chcemy powołania obiektywnego i niezależnego składu sędziowskiego – podkreślali autorzy petycji w piątek. Agnieszka Ziółkowska, aktywistka z Poznania, przypomniała, że "sprawa Katarzyny jest ważna także dla innych ofiar księży".

- To pierwsza taka sprawa w historii polskiego wymiaru sprawiedliwości i wielka szansa na zmuszenie Kościoła katolickiego do wypłaty realnych odszkodowań ofiarom pedofilii - zaznaczała.

Kobieta, która jest ofiarą księdza pedofila, podziękowała za wsparcie na Facebooku. Także na portalu 25-letnia dziś Katarzyna opisała to, co przeszła jako nastolatką i z jakimi problemami się zmaga. Nie jest zdolna do pracy, potrzebuje też pieniędzy na leczenie.

Petycję nadal można podpisywać. W najbliższych dniach pismo ma trafić także do Towarzystwa Chrystusowego. Zakon nie odpowiedział na apele o wycofanie skargi kasacyjnej z Sądu Najwyższego.

Rozprawa Sądu Najwyższego ws. zadośćuczynienia dla ofiary księdza pedofila 20 grudnia.

Źródło: onet.pl

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d26flwq

Podziel się opinią

Share

d26flwq

d26flwq
Więcej tematów