Trwa ładowanie...
d1xo119

Petru: aby odwołać rząd PiS, opozycja musi skoordynować działania

Aby odwołać rząd Beaty Szydło, opozycja musi skoordynować swoje działania i próbować przekonać do siebie paru posłów PiS - powiedział lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Dodał, że Grzegorz Schetyna nie rozmawiał z nim do tej pory w sprawie wniosku o odwołanie rządu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ryszard Petru
Ryszard Petru (PAP, Fot: Paweł Supernak)
d1xo119

Wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Platforma Obywatelska zaprezentowała w piątek, wskazując jako kandydata na premiera Grzegorza Schetynę. Wniosek ma trafić do Sejmu; wcześniej zostanie przekazany pozostałym klubom opozycyjnym.

Podczas konferencji w Olsztynie lider Nowoczesnej Ryszard Petru powiedział o wniosku PO, że "jest on skazany na niepowodzenie, chociażby dlatego, że nie był poprzedzony rozmowami z opozycją".

- Wotum nieufności składane na zasadzie "nie lubimy PiS", moim zdaniem, nie będzie skuteczne. Fundamentem działania, by wygrać z PiS, jest nie tylko bycie "totalną opozycją", ale przedstawienie lepszej wizji Polski, takiej, na którą Polacy zagłosują, bo będą chcieli odsunąć PiS od władzy, ale także będą chcieli poprawy swojej sytuacji materialnej i bytowej - powiedział Petru.

d1xo119

Pytany o relacje z Platformą Petru odpowiedział: - Relacje z posłami PO są dobre. Natomiast jeśli chodzi o tych, którzy składali wniosek uważam, że lepiej by zrobili, by zaczęli konsultować działania z opozycją. Jeżeli ktoś chce odwołać rząd PiS, musi przekonać 5-6 posłów PiS, żeby zagłosowali za tym wnioskiem, ale też całą opozycję, w związku z tym nie rozmawiając z opozycją Platforma z góry wie, że jej działanie ma być skazane na porażkę - dodał.

- Nie znam treści expose w kontekście innej propozycji działań, jeśli chodzi np. o polską gospodarkę, niż PiS. Decyzje o tym, czy poprzemy wniosek, podejmiemy na posiedzeniu klubu parlamentarnego w odpowiednim momencie - wyjaśnił.

Pytany, czy próbował kontaktować się ze Schetyną, Petru odpowiedział, że "jeśli to Schetyna składa wniosek o odwołanie, to wypadałoby, by to ze strony inicjującego taka propozycja rozmów wyszła".

Petru zapowiedział, że 25 marca w Warszawie odbędzie się wielka proeuropejska manifestacja organizowana ponad podziałami - od lewicy po prawicę.

d1xo119

- Manifestacja pod hasłem "Kocham Cię Europo" organizowana jest przeciw działaniom PiS, które zdążają do wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej. Ma dać także sygnał Europie w rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich, że PiS nie jest przedstawicielem narodu, nie jest przedstawicielem suwerena w tym zakresie, o którym mówię - zaznaczył Ryszard Petru. Dodał, że "ważne jest, by głos obywatelski był silny i pokazywał jedność".

d1xo119

Podziel się opinią

Share
d1xo119
d1xo119
Więcej tematów