Trwa ładowanie...
d4e4nt6

Petro Poroszenko: głosujcie zgodnie z sumieniem

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zaapelował do rodaków, by w niedzielnych wyborach parlamentarnych głosowali zgodnie z sumieniem, i ostrzegł, że sprzedawanie głosów za pieniądze jest przestępstwem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Petro Poroszenko podczas orędzia
Petro Poroszenko podczas orędzia (AP, Fot: Mykola Lazarenko)
d4e4nt6

- Proszę, byście wybierali według sumienia. Wymienianie swego głosu na hrywny oznacza handlowanie ojczyzną. Jest to po stokroć przestępstwem i grzechem w warunkach, gdy dziesiątki tysięcy ludźmi, ryzykując życiem, walczą za naszą ojczyznę - oświadczył w orędziu do narodu.

Szef państwa podkreślił, że władze uczyniły wszystko, by zapewnić wolną i przejrzystą kampanię wyborczą. Zaznaczył też, że wybory odbędą się również na oswobodzonych przez siły rządowe terytoriach Donbasu, i powtórzył, że jest zwolennikiem pokojowego uregulowania sytuacji w tym regionie.

Poroszenko wyraził opinię, że wybory doprowadzą do pojawienia się na Ukrainie nowej, lepszej klasy politycznej. - Nadszedł czas całkowitego resetu władzy. Jestem przekonany, że dojdzie do głębokiej odnowy i odmłodzenia Rady Najwyższej. Zobaczycie, że będzie to całkowicie inny parlament - powiedział.

d4e4nt6

Prezydent poinformował, że przygotowano już projekt umowy koalicyjnej; wcześniej nawoływał, by porozumienie o utworzeniu koalicji siły, które zwyciężą wybory, zawarły tuż po dniu głosowania.

- Moja ekipa przygotowała już projekt umowy koalicyjnej. Jej podstawą jest "Strategia 2020". Jest to opracowany przez nas plan przemian, którego realizacja zapewni wprowadzenie europejskich standardów życia i godne miejsce kraju w świecie. Do 2020 r. Ukraina powinna być gotowa do złożenia wniosku o członkostwo w UE - oświadczył Poroszenko.

Zgodnie z sondażami największe szanse na zwycięstwo w niedzielnych wyborach parlamentarnych ma prezydencki Blok Petra Poroszenki. Komentatorzy twierdzą, że utworzy on koalicję rządową z Frontem Ludowym obecnego premiera Arsenija Jaceniuka i partią Samopomicz mera Lwowa Andrija Sadowego.

Przebieg niedzielnych wyborów parlamentarnych na Ukrainie będzie obserwować 31 posłów i siedmiu senatorów z Polski. Parlamentarzyści będą przyglądać się wyborom m.in. w rejonie Kijowa, Odessy i Lwowa. Koordynatorem delegacji będzie wicemarszałek Sejmu Elżbieta Radziszewska (PO).

d4e4nt6

Podziel się opinią

Share
d4e4nt6
d4e4nt6
Więcej tematów