Trwa ładowanie...

Perseidy 2019 – Kasprowy Wierch. Deszcz spadających gwiazd zaskoczył Polaków. Obejrzyj nagranie i sprawdź, kiedy można podziwiać to zjawisko

Perseidy 2019 – Kasprowy Wierch. Deszcz spadających gwiazd nad Kasprowym Wierchem zaskoczył Polaków. Chociaż apogeum deszczu meteorytów jest już za nami, to nagranie dowodzi, że nadal warto spoglądać w niebo.

Perseidy 2019 – Kasprowy Wierch. Deszcz spadających gwiazd zaskoczył Polaków. Obejrzyj nagranie i sprawdź, kiedy można podziwiać to zjawiskoŹródło: Materiały prasowe, fot: Mariusz Szymaszek
d2h9y07
d2h9y07

Perseidy 2019 – Kasprowy Wierch

W tym roku maksimum roju Perseidów, czyli apogeum, wypadło w noc z 12 na 13 sierpnia. To zjawisko było wówczas szczególnie warte obserwacji, gdyż w atmosferze mogło się spalić nawet 150 meteorów. Widowisko, jakie podziwiały osoby przebywające w górach, jest dowodem na to, że apogeum to jednak nie jedyna pora, o której fani zjawisk astronomicznych powinni spojrzeć niebo. Sprzyjające warunki do obserwacji roju meteorytów występują z daleka od miejskich świateł. Niebo rozpoztarte nad Kasprowych Wierchem spełniło się w tej roli idealnie.

Według Dariusza Bobaka, fotografa i jednego z autorów zdjęć deszczu Perseidów nad Kasprowym Wierchem, w tym roku warunki do obserwacji nieba mimo wszystko było słabsze, niż w poprzednim. Pierwszą część nocy widoczność meteorów zakłócało intensywne światło, a potem pojawiły się problemy z zachmurzeniem.

Perseidy – noc spadających gwiazd

że Perseidy są jednym z najbardziej regularnych rojów meteorytów, który znany jest także pod nazwą „łzy Świętego Wawrzyńca” (od 10 sierpnia, kiedy przypada rocznica jego męczeńskiej śmierci). Są pozostałością po kometach lub asteroidach w postaci małych ziarenek, lub okruchów, które wlatują w atmosferę ziemską z olbrzymią prędkością, rozgrzewają się do kilku tysięcy stopni C., a następnie gwałtownie spalają. To właśnie temu procesowi towarzyszy błysk przypominający ten typowy dla gwiazd. Chociaż meteoryty wpadają w atmosferę Ziemi przez cały rok, to właśnie 3-4 razy w roku to zjawisko szczególnie przybiera na sile.

d2h9y07
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2h9y07
Więcej tematów