Pentor: szczypta optymizmu
Choć większość respondentów - 55% uważa, że stan polskiej gospodarki jest gorszy niż przed rokiem, a 7% sądzi, że nastąpiła poprawa, oceny w listopadzie są lepsze niż miesiąc wcześniej - podał instytut Pentor.
Saldo ocen, w porównaniu z październikiem, uległo poprawie o 5 punktów - napisał instytut w interpretacji wyników listopadowego sondażu.
Poprawy sytuacji ekonomicznej w ciągu najbliższych 12 miesięcy oczekuje 29% respondentów, podczas gdy 39% spodziewa się dalszego jej pogorszenia, a 32% nie przewiduje zmian. Także i w tej kategorii przewaga pesymistów nad optymistami zmalała o 2 punkty.
W listopadzie przeświadczenie, że z problemami gospodarczymi możemy poradzić sobie sami, bez pomocy państw zachodnich, podzieliło 65% ankietowanych, czyli o 2% mniej niż przed miesiącem oraz tyle samo, co w analogicznym okresie roku ubiegłego.
35% ankietowanych (o 2 punkty procentowe więcej niż w październiku) uważa, że niezbędna jest pomoc zagranicy.
Opinie o polskiej walucie ponownie poprawiły się. Zdaniem 17% badanych złoty zyskuje na wartości, a 29% jest stabilny. Jednak ponad połowa, czyli 53% badanych uważa, że polska waluta traci na wartości, choć w porównaniu z poprzednim miesiącem, to mniej o 4 punkty.
Za wzrostem zaangażowania kapitału zagranicznego w Polsce opowiedziało się 32% respondentów, sprzeciw wyraziło 43%, a 25% twierdzi, że jest im zupełnie obojętne, czy zachodnie firmy inwestują w Polsce. Przewaga przeciwników nad zwolennikami zagranicznych inwestycji zmalała o 5% w ciągu miesiąca.
Opinie o stanie i perspektywach finansowych gospodarstwa domowych są podzielone, co oznacza, że 48% respondentów postrzega tę sytuację jako gorszą niż przed rokiem, a 43% uznaje, że się nie zmieniła. Tylko 9% badanych twierdzi, że jest lepsza niż przed rokiem.
Na poprawę sytuacji finansowej gospodarstw domowych w ciągu najbliższych 12 miesięcy liczy 16% ankietowanych, czyli o jeden punkt mniej niż przed miesiącem. Pogorszenia natomiast oczekuje 24% badanych, a 60% nie przewiduje jej zmiany.
Listopadowy pomiar nastrojów społecznych Pentor przeprowadził od 9 do 11 listopada tego roku. Sondaż wykonano na próbie 1000 mieszkańców kraju w wieku powyżej 15 lat. (jask)