Pentor o okresach przejściowych
Prawie 60% Polaków ankietowanych na zlecenie Polskiego Radia przez Instytut PENTOR nie popiera stanowiska rządu, który godzi się na dwuletni okres przejściowy w dostępie Polaków do pracy w krajach Unii Europejskiej. Zmianę stanowiska negocjacyjnego, które pierwotnie nie zakładało okresu przejściowego w tej dziedzinie akceptuje jedynie co trzeci ankietowany.
19.11.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Jednocześnie 61% respondentów jest zdania, że za cenę poczynionych ustępstw w negocjacjach Polska powinna zostać przyjęta do Unii w zakładanym przez rząd terminie - czyli 1 stycznia 2004.
Podobny odsetek badanych - 59% - popiera natomiast zmiejszenie z 18 do 12 lat okresu przejściowego na zakup ziemi rolnej przez cudzoziemców. 32% jest temu przeciwnych. Swobodny dostęp do ziemi kupowanej pod inwestycje akceptuje połowa ankietowanych przez PENTOR; 38% jest temu przeciwna.
Zdaniem Jerzego Głuszyńskiego z PENTORA rząd powinien mieć świadomość, że przy jednoczesnym poparciu dla wejścia do Unii w 2004 roku Polacy nie będą godzić się na wszystkie ustępstwa, które mają uczynić tę datę realną.
Podobne badanie, dotyczące polskiego dążenia do Unii Europejskiej PENTOR przeprowadził dla Polskiego Radia w maju. Wtedy ponad 70% Polaków zainteresowanych było swobodnym dostępem do unijnego rynku pracy. Datę 1 stycznia 2004 jako możliwe wejście Polski do UE wskazywało jedynie 17% badanych. (aka)