Trwa ładowanie...

Pentagon potwierdza śmierć rzecznika IS

• Pentagon oficjalnie potwierdził, że w amerykańskim nalocie zginął Abu Muhammad al-Adnani, rzecznik tak zwanego Państwa Islamskiego • O zabiciu faktycznego numeru dwa w terrorystycznej organizacji media informowały już 30 sierpnia
Share
Pentagon potwierdza śmierć rzecznika IS
Źródło: Wikipedia, Fot: David B. Gleason
d2b4xen

Informację o śmierci jednego z najbardziej znanych przywódów IS rosyjski resort obrony przekazał już 31 sierpnia. Jak napisano wówczas w komunikacie, al-Adnani zginął dzień wcześniej w rezultacie ostrzału z rosyjskiego bombowca Su-34 przeprowadzonego w prowincji Aleppo. Informację tę miało potwierdzić kilka kanałów wywiadowczych.

W reakcji na doniesienia rosyjskiego ministerstwa przedstawiciele Pentagonu uznali wówczas, że Moskwa bezpodstawnie przypisuje sobie ten sukces. Jak przekazał rzecznik amerykańskiego resortu obrony Peter Cook, nie było informacji na poparcie twierdzeń Rosjan, że oni również przeprowadzili atak na al-Adnaniego.

Al-Adnani był jednym z najbardziej znanych przywódców tzw. Państwa Islamskiego. Zamieszczał w internecie wiele przesłań audio, w których groził atakami przeciwnikom IS. To on ogłosił latem 2014 roku utworzenie przez dżihadystów kalifatu na opanowanych przez nich obszarach Iraku i Syrii.

d2b4xen

Amerykanie wyznaczyli za jego głowę nagrodę wysokości 5 milionów dolarów.

d2b4xen

Podziel się opinią

Share
d2b4xen
d2b4xen
Więcej tematów