Trwa ładowanie...
11-07-2012 13:45

Pentagon ostrzega przed ulepszonymi rakietami Iranu

Pentagon ostrzega, że Iran pracuje nad zwiększeniem siły rażenia swoich pocisków balistycznych, koncentrując się zwłaszcza na niszczeniu okrętów - donosi serwis internetowy izraelskiego dziennika "Jerusalem Post", powołującego się na odtajniony raport, który w zeszłym tygodniu został zaprezentowany Kongresowi.

Pentagon ostrzega przed ulepszonymi rakietami IranuŹródło: AFP, fot: Arash Khamoushi / ISNA News Agency
d83qgql
d83qgql

Według dokumentu irańska armia "zwiększyła siłę i efektywność" posiadanych w swym arsenale pocisków balistycznych, poprawiając ich "celność" i "głowice bojowe". Szczególna uwaga dotyczy rakiet krótkiego zasięgu, które zdaniem raportu są rozwijane w kierunku skutecznego rażenia celów na morzu. Z pewnością ma to związek ze stacjonującą w rejonie Zatoki Perskiej V Flotą USA, jak i pogróżkami Teheranu o możliwości zablokowania strategicznej cieśniny Ormuz.

Amerykańscy wojskowi podkreślają ponadto, że Teheran podnosi "przeżywalność" swojego arsenału rakietowego, wzmacniając środki obronne mające chronić go przed potencjalnym atakiem.

Pentagon wskazuje, że prace nad udoskonaleniem pocisków balistycznych są powiązane z ćwiczeniami rakietowymi, które ostatnio regularnie przeprowadza irańska armia, a także z budową nowych jednostek floty, w tym okrętów podwodnych.

d83qgql

Amerykanie przewidują ponadto, że do 2015 roku Iran może przeprowadzić pierwszy test nowego międzykontynentalnego pocisku balistycznego. Na razie najbardziej zaawansowana irańska rakieta Shahab-3 ma zasięg ok. 2 tys. km i jest w stanie dotrzeć do Izraela i amerykańskich baz na Bliskim Wschodzie, ale nie do samych Stanów Zjednoczonych.

"Jerusalem Post" przypomina, że w lutym 2012 roku izraelski minister finansów Yuval Steinitz ostrzegał, że Teheran inwestują w swój program rakietowy miliardy dolarów i w ciągu kilku lat może wejść w posiadanie rakiet zdolnych dosięgnąć wschodniego wybrzeża USA.

W ostatnich miesiącach Izrael i USA wielokrotnie podnosiły kwestię uderzenia na irańskie obiekty nuklearne w przypadku niepowodzenia wysiłków dyplomatycznych wielkich mocarstw mających przekonać Teheran do powstrzymania kontrowersyjnego programu nuklearnego.

Zachód obawia się, że Teheran dąży do produkcji broni jądrowej, Iran zaś stale utrzymuje, że wzbogaca uran jedynie do stopnia potrzebnego do zaspokojenia potrzeb cywilnych.

d83qgql
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d83qgql
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj