WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
+8

Pentagon: dwóch czołowych przywódców IS zabitych

• Dwóch czołowych przywódców Państwa Islamskiego zostało zabitych w rezultacie ataków lotniczych USA i sojuszników w rejonie irackiego Mosulu
• Poinformował o tym Departament Obrony USA
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Peter Cook
Peter Cook (AFP, Fot: OLIVIER DOULIERY)
WP

Według rzecznika Pentagonu Petera Cooka byli to: zastępca "ministra wojny" IS Basim Muhammad al-Badżari i dowódca sił IS w rejonie Mosulu Hatim Talib al-Hamduni.

Według Cooka, al-Badżari dowodził ofensywą IS w 2014 r., która doprowadziła do zdobycia Mosulu oraz znacznych obszarów północnego i zachodniego Iraku i wschodniej Syrii. Wcześniej był członkiem Al-Kaidy.

- Ich śmierć, podobnie jak wcześniejsze ataki na innych przywódców IS, znacznie osłabiło kierownictwo IS w Mosulu i północnym Raku - powiedział rzecznik. Dodał, że zginęli oni 25 czerwca w rezultacie "precyzyjnego nalotu".

WP

Wspierane przez lotnictwo USA i ich sojuszników wojska irackie zadały w ostatnim okresie siłom IS serii dotkliwych porażek, które spowodowały znaczne skurczenie się obszaru kontrolowanego przez dżihadystów. Stracili oni m. in irackie miasta Faludża i Ramadi.

Obecnie wojska irackie przygotowują się do wyparcia IS z Mosulu, drugiego pod względem wielkości miasta w Iraku. Przed zajęciem przez IS miasto liczyło ponad 2 mln mieszkańców.

Polub WP Wiadomości
WP
WP