PolskaPełno atrakcji w Centrum Nauki Kopernik

Pełno atrakcji w Centrum Nauki Kopernik

Rekonstrukcja twarzy znanych postaci
historycznych możliwa dzięki specjalnemu programowi komputerowemu,
wyścig z robotem w przekładaniu krążków wieży i przygotowanie
własnego programu telewizyjnego - to niektóre z atrakcji stałej
ekspozycji projektowanego Centrum Nauki Kopernik. Koncepcję
ekspozycji przedstawiono na konferencji prasowej w
Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy.

Ekspozycja stała, zajmująca powierzchnię ponad 6 tys. metrów kwadratowych, umożliwi przeprowadzanie eksperymentów, obserwowanie i badanie zjawisk fizycznych i reakcji chemicznych czy struktury biologicznej. Najistotniejsza jest tu interaktywność i samodzielność przeprowadzania eksperymentów, w przeciwieństwie do tradycyjnych muzeów techniki - powiedział pełnomocnik do realizacji projektu Centrum Nauki Kopernik, Robert Firmhofer.

Około 300 interaktywnych urządzeń i stanowisk ekspozycji pogrupowano w sześć interdyscyplinarnych działów: świat w ruchu, korzenie cywilizacji, człowiek i środowisko, światło, laboratorium nowych technologii, globalna wioska.

Jak wyjaśnił Firmhofer, zwiedzający będą mogli sami zainicjować określone doświadczenie, np. ekonomiczną symulację komputerową czy reakcję fizyczną, sterować jej przebiegiem, wydawać komendy. Potem będą mogli obserwować rezultaty swojego doświadczenia i zapoznać się z jego wyjaśnieniem.

Odwiedzający centrum będą mieli m.in. możliwość zbudowania modelu 240-metrowego mostu, który Leonardo da Vinci zaprojektował w 1502 roku. Do dyspozycji ma być kilkanaście klinujących się "klocków", z których będzie można ułożyć most i nawet po nim przejść.

W ramach ekspozycji powstanie także nowoczesne cyfrowe planetarium i naukowa sala zabaw dla dzieci.

Robert Firmhofer poinformował, że w przyszłym roku zostaną rozpisane międzynarodowe konkursy na stworzenie tej unikalnej ekspozycji.

Centrum Nauki Kopernik - nowoczesne interaktywne centrum edukacji naukowej i kulturalnej powstanie na warszawskim Powiślu. Jego budowa jest zaplanowana na lata 2006-2008. Będą się w nim mieścić ekspozycje stałe, czasowe, sale wykładowe, laboratoria edukacyjne i planetarium. To nie ma być świątynia nauki. Chcemy pokazać, jak nauka i technologia służą człowiekowi - podkreślił Robert Firmhofer.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)