Trwa ładowanie...

Pełnia Księżyca styczeń 2023. Niebezpieczny, Wilczy Księżyc

Pierwsza w tym roku pełnia nazywana jest Wilczym Księżycem. To niezwykłe zjawisko astronomiczne będzie można obserwować przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, bez użycia profesjonalnego sprzętu. Kiedy wypada styczniowa pełnia Księżyca? Skąd wzięła swoją nazwę? Dawne ludy wierzyły, że może sprowadzić na nich niebezpieczeństwo.

Pełnia w styczniu. Wilczy Księżyc już niebawem pojawi się na niebiePełnia w styczniu. Wilczy Księżyc już niebawem pojawi się na niebieŹródło: Unsplash
d21ige3
d21ige3

Chociaż pełnie Księżyca są zjawiskiem cyklicznym, każdego miesiąca stanowią niemałą atrakcję dla miłośników astronomii. Pierwsza w 2023 roku pełnia, nazywana jest Księżycem Wilków, Starym Księżycem i Lodowym Księżycem. Jej kulminacyjny moment nastąpi w nocy 7 stycznia o godzinie 00:09.

Pełnia styczeń 2023. Czym jest Księżyc Wilków?

W 2023 roku będzie 12 pełni Księżyca. Chociaż zjawisko to jest regularne, jego wystąpienie w danym miesiącu nie jest oczywiste. Dzieje się tak z powodu różnicy pomiędzy kalendarzem księżycowym, słonecznym i gregoriańskim oraz przez występujące okresowo lata przestępne. Pierwsza w tym roku pełnia będzie miała miejsce 7 stycznia a ostatnia, nazywana Zimnym Księżycem - 27 grudnia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ślady życia na księżycu Jowisza? Nowe nadzieje naukowców

Zwyczajowe nazwy pełni naturalnego satelity Ziemi nie należą do oficjalnej nomenklatury, jednak funkcjonują w życiu codziennym. Pierwsza w tym roku została nazwana przez rdzennych Amerykanów Wilczym Księżycem ze względu na aktywność wilków w okresie jej występowania. Wygłodniałe zwierzęta, w czasie pełni wyły do Księżyca - ówczesne ludy starały się więc ich unikać, by nie paść ofiarą cierpiących głód psowatych.

d21ige3

Pełnia Wilczego Księżyca. Jak ją obserwować?

Kulminację styczniowej pełni Księżyca będzie można obserwować w gwiazdozbiorze Raka, należącego do nieba północnego. Zjawisko to będzie widoczne w miejscach oświetlonych, takich, jak miasta, jednak w celu dokładniejszych obserwacji, warto oddalić się od terenów emitujących dużą ilość światła i znaleźć zaciemniony punkt. Wschód Księżyca nastąpi o godzinie 15:39 a zachód - o 08:42. W przypadku bezchmurnego nieba, obserwacje będą możliwe przez całą noc.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d21ige3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21ige3
Więcej tematów