Trwa ładowanie...

Pegasus w rękach CBA. Polskie służby posługują się najpotężniejszym narzędziem do inwigilacji?

System Pegasus jest w stanie bez wiedzy danego użytkownika podglądać obraz z kamery i nagrywać rozmowy ze smartfonów. Specjaliści wykryli ślady jego działania w Polsce.

Pegasus w rękach CBA. Polskie służby posługują się najpotężniejszym narzędziem do inwigilacji?Źródło: PAP
d4ikri6
d4ikri6

Pegasus w rękach CBA?

NSO Group to izraelska firma, od której CBA miał odkupić system Pegasus. Należy zaznaczyć, że jest to szpiegowskie oprogramowanie oferujące swoje usługi między innymi służbom w Meksyku. Firma, o której jeszcze niedawno słyszało niewielu, jest dziś wyceniana na miliard dolarów. Każda jej umowa z obcym wywiadem jest zatwierdzana przez izraelskie ministerstwo obrony. Jak podaje portal TVN23, CBA miało kupić Pegasusa za 34 mln zł. Pieniądze na zakup oprogramowania pochodziły z przekazanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Centralne Biuro Antykorupcyjne miało rzekomo zamówić oprogramowanie w 2017 roku.

Pegasus – możliwości szpiegowskiego oprogramowania

Dotychczas, programy o takich możliwościach, jakie ma Pegasus były dostępne jedynie dla najbardziej zaawansowanych technologicznie agencji szpiegowskich. Wiadomo, że oprogramowanie Izraelczycy sprzedają w modelu usługowym, oferującym dostęp do określonej liczby smartfonów z systemami Android i iOS. Za pomocą Pegasusa służby mogą przechwytywać wiadomości z komunikatorów (także szyfrowanych), podsłuchiwać rozmowy, śledzić lokalizację GPS i przeglądać zdjęcia. Jak podkreślił byrtyjski „Financial Times”, sprzedaż Pegasusa za granicę każdorazowo wymaga specjalnej zgody udzielonej przez izraelskie ministerstwo obrony.

d4ikri6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ikri6
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj