Pedofilia wśród księży. Kościół sam jest w stanie rozwiązać problem? Sondaż
Czy Kościół jest w stanie samodzielnie rozliczyć przestępców seksualnych w swoim środowisku? Zapytano o to Polaków. Większość ankietowanych w to nie wierzy. 38 proc. respondentów twierdzi, że tylko państwo ma szansę na rozwiązanie problemu pedofilii wśród księży.
26.02.2021 09:48
Z sondażu IBRiS dla "Rzeczypospolitej" wynika, że Polacy nie wierzą w to, że Kościół sam jest w stanie rozliczyć przestępców seksualnych w swoich szeregach.
Ankietowanych zapytano o to, czy w świetle ostatnich skandali dotyczących pedofilii wśród księży, Kościół jest w stanie samodzielnie poradzić z tym problemem. Taką odpowiedź wskazało 11 proc. Polaków.
Natomiast 22,5 proc. badanych twierdzi, że Kościół, aby rozliczyć się z pedofilii, potrzebuje nacisku wiernych, mediów etc.
Sondaż dotyczący rozwiązania problemu pedofilii wśród księży
Z sondażu opublikowanego dla "Rz" wynika, że 26,3 proc. badanych uważa, że biskupi z Polski nie poradzą sobie z tymi problemem samodzielnie. Według nich konieczna jest interwencja z Watykanu.
Największa grupa respondentów, bo 37,6 proc., twierdzi, że to państwo powinno rozliczyć Kościół z przestępstw na tle seksualnym. Jak przekazał dziennik, tylko 2,6 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej sprawie.
Natomiast osoby, które są przekonane, że Kościół sam poradzi z tym problemem, stanowią zaledwie jedną dziesiątą badanych.
Wynik badań różni się w zależności od deklaracji wiary
Gazeta wskazała także, że odsetek badanych w poszczególnych grupach różni się w zależności od deklaracji wiary badanego.
W grupie osób, które przekazały, że są "wierzące i praktykujące", w możliwość rozwiązania problemu pedofilii wśród księży przez Kościół samodzielnie wierzy 28 proc. badanych. W grupie "wierzących i niepraktykujących" znalazło się natomiast 7 proc. respondentów.
Natomiast osoby "niewierzące i niepraktykujące" w ogóle nie widzą możliwości, aby Wspólnota sama poradziła sobie z problem wykorzystywania seksualnego.
Odwrotnie jest w kwestii państwa: "niewierzący i niepraktykujący" najczęściej je wskazują jako instytucję sprawczą w kwestii pedofilii wśród duchownych – 52 proc. Podobny wynik, bo 54 proc., dotyczy grupy "niewierzących, ale praktykujących".
Jak dodała "Rzeczpospolita", wśród osób wierzących o mocy państwa przekonanych jest 17 proc. Z kolei w interwencję Watykanu wierzy 39 proc. praktykujących katolików, 10 proc. osób, które są niewierzące i niepraktykujące.
Badanie CATI przeprowadzone zostało 19-20 lutego 2021. Grupa badanych repetentów wynosiła 1100 osób.