Trwa ładowanie...
d3vsp2e

Pedofilia w Kościele. Watykan publikuje vademecum nt. walki z nadużyciami

Podręcznik, który wyjaśnia krok po kroku, jak mają postępować duchowni, którzy otrzymali zgłoszenie o pedofilii, został opublikowany przez Watykan w czwartek. O przygotowanie podręcznika prosili biskupi podczas nadzwyczajnego szczytu w sprawie przeciwdziałania nadużyciom.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pedofilia w Kościele. Watykan publikuje vademecum nt. walki z nadużyciami
d3vsp2e

Kongregacja Nauki Wiary wydała w czwartek vademecum, które dotyczy walki z nadużyciami wobec nieletnich - informuje portal www.vaticannews. Kongregacja zajmuje się najcięższymi przestępstwami, w tym przypadkami pedofilii w Kościele.

"Dokument to swoisty podręcznik, który krok po kroku wyjaśnia, jak biskupi i przełożeni zakonni mają postępować, gdy otrzymają zgłoszenie" - podkreśla abp Giacomo Morandi, sekretarz watykańskiej kongregacji.

Brakowało dokumentu, który wskazywałby, jak walczyć z pedofilią w Kościele

O przygotowanie podręcznika prosili biskupi podczas nadzwyczajnego szczytu w sprawie przeciwdziałania nadużyciom. Zwołał je rok temu papież Franciszek. Przewodniczący episkopatów z całego świata alarmowali, że brakuje przejrzystego dokumentu, który systematyzowałby procedury dotyczące walki z nadużyciami, wprowadzone przez Kościół.

d3vsp2e

30-stronnicowy dokument ma pomóc diecezjom, instytutom życia konsekrowanego, konferencjom episkopatów i organizacjom kościelnym, by "lepiej zrozumiały i realizowały wymogi sprawiedliwości" w przypadkach "ciężkich czynów, jakie dla całego Kościoła stanowią głęboką i bolesną ranę, którą należy uleczyć".

"Jest to kolejne ważne narzędzie na drodze zdecydowanej walki z nadużyciami w Kościele. Przypomina, że musimy kierować się prawdą i sprawiedliwością, ale jednocześnie trzeba stawiać na odpowiednią formację i prewencję" - podkreśla abp Morandi.

Vademecum ma być aktualizowane o wszelkie nowe normy i zasady walki z nadużyciami, jakie będą się pojawiały w Kościele. Chodzi o przeciwidziałanie pedofilii w Kościele i pociągnięcie do odpowiedzialności winnych.

Zobacz też: Jarosław Kaczyński zniknął?

Czytaj też: <a href="https://wiadomosci.wp.pl/zamieszki-w-usa-rasizm-to-nie-jedyny-problem-z-jakim-walczy-ameryka-wywiad-6518176976664705a">Koronawirus. Raport z frontu, dzień piąty. Po omacku</a>

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3vsp2e

Podziel się opinią

Share
d3vsp2e
d3vsp2e