Trwa ładowanie...
dsacba9

Pedofilia w Kościele. "La Repubblica" opublikowała apel polskich katolików, jest reakcja Watykanu

- Kościół zrobi wszystko, co w jego mocy, aby przypadki nadużyć zostały wykryte - tak zareagował rzecznik Watykanu Matteo Bruni na apel polskich katolików. Ukazał się on w poniedziałek we włoskim dzienniku "La Repubblica".
Share
Pedofilia w Kościele. "La Repubblica" opublikowała apel polskich katolików, jest reakcja Watykanu
Pedofilia w Kościele. "La Repubblica" opublikowała apel polskich katolików, jest reakcja WatykanuŹródło: Getty Images
dsacba9

Pedofilia w Kościele. Apel w dzienniku "La Repubblica"

W poniedziałek we włoskim dzienniku "La Repubblica" ukazało się apel grupy katolików z Polski do papieża Franciszka o "odbudowę" polskiego Kościoła, w którym doszło do przypadków pedofilii. Ukazał się w formie ogłoszenia płatnego w języku włoskim. Wcześniej w internecie w Polsce prowadzona była zbiórka na sfinansowanie publikacji. Jak informują organizatorzy, wzięło w niej udział 635 osób, wspierając również inicjatywę "Zranieni w Kościele".

W ogłoszeniu czytamy m. in. "Brak zdecydowanej reakcji kościelnej hierarchii wobec zawiadomień o karygodnych zachowaniach przypisywanych niektórym biskupom jest powodem publicznego zgorszenia i szkodzi dobru Kościoła. Rozbija Jego jedność, ponieważ dzieli nas na tych, którzy martwią się wizerunkiem instytucji i tych, którym leży na sercu dobro ofiar. Prosimy o interwencję Watykanu. Apelujemy do Ciebie, Ojcze Święty: Naprawmy rany!"

Jak donosi portal internetowy Vatican News apel dotarł do papieża Franciszka.

dsacba9

- Ojciec Święty został poinformowany o apelu i modli się za tych, którzy go wystosowali. Cały Kościół musi zrobić wszystko, co w jego mocy, aby były stosowane normy kanoniczne, przypadki nadużyć zostały wykryte, a winni tych poważnych przestępstw zostali ukarani - mówił Matteo Bruni, dyr. biura prasowego Stolicy Apostolskiej w wypowiedzi, którą cytuje Vatican News.

Zobacz także: Wybory 2020. Adam Bielan o debacie WP: to wyborcy powinni zadawać pytania

Pedofilia w Kościele. Apel odnotowała światowa prasa

Apel polskich wiernych odnotowały największe tytuły prasowe na całym świecie. "The New York Times" opublikował artykuł pod tytułem "Polska grupa prosi papieża o podjęcie działań przeciw zatuszowanym nadużyciom seksualnym". Również za agencją Associated Press tekst w tej sprawie zamieścił również "The Washington Post". Prasa amerykańska piszę o sprawie bp. kaliskiego Edwarda Janiaka, który obwiniany jest o tuszowanie pedofilii w swojej diecezji. Papież Franciszek nakazał mu opuścić swoją diecezję, a do jej administrowania skierował tam metropolitę łódzkiego abp. Grzegorza Rysia. Stało się to jeszcze przed publikacją apelu w dzienniku "La Repubblica".

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dsacba9

Podziel się opinią

Share
dsacba9
dsacba9
Więcej tematów