PE przyjął rezolucję ws. Białorusi
Parlament Europejski przyjął w czwartek
rezolucję potępiającą ataki reżimu Aleksandra Łukaszenki na
działaczy mniejszości narodowych, w tym polskiej, na Białorusi.
Jest to już piąta rezolucja przyjęta przez PE w sprawie Białorusi, od czasu kiedy członkami europarlamentu są polscy deputowani. W przyjętej rezolucji eurodeputowani potępili ataki na działaczy mniejszości narodowych, którzy próbują otwarcie krytykować prezydenta, i wezwali Komisję Europejską i Radę UE do "wsparcia demokratycznie wybranego zarządu Związku Polaków na Białorusi oraz wyłonionych w demokratycznych wyborach organów innych organizacji pozarządowych, które są poddawane represjom ze strony reżimu Łukaszenki".
"Andżelika Borys, przewodnicząca Związku Polaków na Białorusi (ZPB), była w ostatnich tygodniach przesłuchiwana ponad 50 razy, a Tadeusz Gawin, założyciel, członek i obecny wiceprzewodniczący ZPB został skazany na 30 dni więzienia" - przypomina się w rezolucji.
Eurodeputowani kolejny raz wezwali Komisję Europejską do zwiększenia "tak szybko, jak to możliwe" pomocy dla wolnych mediów i niezależnych organizacji pozarządowych na Białorusi.
W odpowiedzi na ten apel, występujący w imieniu Komisji Europejskiej, komisarz ds. rozszerzenia, Olli Rehn zapowiedział w Strasburgu, że Komisja podpisała właśnie 27 umów z organizacjami pozarządowymi działającymi na Białorusi o łącznej wartości 3 mln euro, a w październiku rozdysponuje dodatkowe 420 tysięcy euro. Niedawno Komisja ogłosiła też przetarg w wartości 2 mln euro na nadawanie na Białoruś audycji radiowych zarówno w języku rosyjskim, jak - po interwencji polskich eurodeputowanych - po białorusku.
Trzeba przyznać, że nareszcie Komisja podejmuje pierwsze kroki - powiedział Bogdan Klich (PO), szef delegacji ds. współpracy PE z Białorusią.
Rezolucja apeluje do państw członkowskich Unii o utworzenie programu stypendiów i wprowadzenie bezpłatnych wiz dla obywateli Białorusi. Chcemy, by na politykę zamykania realizowaną przez Łukaszenkę Unia Europejska odpowiedziała polityką otwartości - powiedział Janusz Onyszkiewicz (PD).
Podczas debaty, w której głos zabrali głównie polscy eurodeputowani, dominowały apele do Komisji i państw członkowskich o zwiększenie zaangażowania w sprawy Białorusi, wschodniego sąsiada UE.
Kolejna debata o Białorusi to dowód słabości Parlamentu i Unii Europejskiej w tej sprawie. Nie zdołaliśmy uczynić tej kwestii priorytetem i warunkiem rozwoju dobrych stosunków między UE a Rosją - powiedział Konrad Szymański (PiS).
Józef Pinior (SDPL) apelował o zwiększenie pomocy finansowej, przeznaczonej na środki komunikacji internetowej oraz telefonii komórkowej, które mogłyby służyć białoruskiemu społeczeństwu obywatelskiemu.
Inga Czerny