PE do USA: znieście obowiązek wizowy wobec nowych państw UE
Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wzywa USA do przestrzegania zasady wzajemności
i zniesienia obowiązku wizowego wobec obywateli nowych państw UE.
Jednocześnie eurodeputowani przypomnieli w rezolucji o możliwości wprowadzenia przez UE obowiązku wizowego dla obywateli amerykańskich. Sam PE nie ma jednak w tej sprawie kompetencji i może tylko grozić.
Tymczasem ani Komisja Europejska ani państwa członkowskie na razie nie chcą odważyć się na taki krok.
W rezolucji eurodeputowani zwrócili uwagę, że UE zwolniła obywateli Stanów Zjednoczonych z obowiązku wizowego, podczas gdy Stany Zjednoczone w dalszym ciągu utrzymują obowiązek wizowy dla obywateli niektórych państw członkowskich (Bułgaria, Cypr, Estonia, Grecja, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Republika Czeska, Rumunia, Słowacja i Węgry) i stosując "nieprzejrzyste kryteria", odrzucają znaczną ilość wniosków wizowych.
"Należy zakazać wszelkich form dyskryminacji obywateli europejskich ze względu na narodowość" - brzmi rezolucja PE, w której eurodeputowani wzywają władze USA do zagwarantowania jednakowych praw obywatelom wszystkich państw członkowskich UE.
W rezolucji Europarlament wezwał Komisję Europejską do poruszenia w negocjacjach z USA kwestii wykluczenia z systemu bezwizowego obywateli europejskich będących nosicielami wirusa HIV i do zapewnienia równego traktowania wszystkich obywateli UE. Zakaz podróżowania dla osób zakażonych wirusem HIV nie ma obiektywnego uzasadnienia - stwierdza rezolucja.
Parlament poparł też udzielony Komisji przez państwa UE mandat do negocjacji umowy zapewniającej zniesienie obowiązku wizowego dla wszystkich obywateli UE. Eurodeputowani przypomnieli sześciu państwom członkowskim prowadzącym negocjacje dwustronne z USA (Czechy, Estonia, Węgry, Litwa, Łotwa, Słowacja), że nie powinny wykraczać poza "dozwolone granice" określone przez Radę UE, a także traktatowe kompetencje UE.
W sierpniu 2007 roku Stany Zjednoczone przyjęły ustawę, która zmienia zasady amerykańskiego programu wizowego, w tym zwolnienia z obowiązku wizowego. USA podpisały ostatnio dwustronne memoranda w sprawie zniesienia obowiązku wizowego dla sześciu nowych krajów członkowskich. Nie dotyczy to Polski, gdzie odsetek odmów wniosków wizowych do USA wciąż znacznie przekracza dozwolony przez stronę amerykańską limit.
Inga Czerny