PE debatuje nad poszerzeniem UE
Parlament Europejski rozpoczął w środę rano
debatę nad poszerzeniem Unii Europejskiej, która ma się zakończyć
w południe głosowaniem nad wnioskami o członkostwo 10 państw
mających przystąpić do Unii 1 maja 2004 roku, w tym Polski.
Aprobata unijnego parlamentu jest niezbędna, żeby państwa członkowskie Unii mogły podpisać Traktat Akcesyjny, podstawę prawną poszerzenia, 16 kwietnia w Atenach.
"Ponownie jednoczymy nasz kontynent po latach konfliktów między państwami narodowymi. Nie likwidujemy państw narodowych, lecz zrzeszamy je, żeby nie prowadziły ze sobą wojen" - powiedział na wstępie debaty sprawozdawca PE ds. poszerzenia, eurodeputowany niemieckiej chadecji Elmar Brok.
Zarekomendował on parlamentowi zgodę na przyjęcie wszystkich 10 państw, które zakończyły negocjacje członkowskie w grudniu ubiegłego roku na szczycie w Kopenhadze.
Zgoda Parlamentu musi być wyrażona bezwględną większością głosów wszystkich jego członków bez względu na liczbę uczestników głosowania. Parlament liczy 626 deputowanych, zatem na każdy kraj przystępujący do Unii musi paść co najmniej 314 głosów.
"Wierzę, że Parlament zdecydowaną większością poprze jutro poszerzenie Unii, ponieważ parlament był zawsze wiodącą instytucją w przekonywaniu do jak najszybszego poszerzenia, obejmującego jak najwięcej krajów" - powiedział we wtorek przewodniczący PE Pat Cox.(iza)