PolskaPCK odnalazło tylko 40 tys. dzieci wywiezionych do Niemiec

PCK odnalazło tylko 40 tys. dzieci wywiezionych do Niemiec

Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi udało się
odnaleźć tylko 40 z 200 tysięcy Polaków, którzy podczas
wojny jako dzieci zostali wywiezieni do Niemiec i tam mieli zostać
poddani germanizacji - poinformowano na konferencji
prasowej. Reszta prawdopodobnie żyje gdzieś na świecie, nie wiedząc o swoich korzeniach - powiedziała kierownik Biura Informacji i Poszukiwań Polskiego Czerwonego Krzyża Elżbieta Rejf.

Jeszcze do niedawna do PCK rocznie wpływało około 40-50 tys. spraw o ustalenie losów osób zaginionych w czasie II wojny światowej lub o odnalezienie ich grobów. Teraz jest ich o połowę mniej - ok. 20 tys. Przypadków, że udaje się odnaleźć poszukiwaną osobę i doprowadzić do spotkania jest jeszcze kilkadziesiąt rocznie - powiedziała Rejf.

Mieliśmy niedawno przypadek ze Skandynawii, gdy matka umierając powiedziała synowi, że jego ojcem jest robotnik przymusowy z Polski. Udało się nam go odnaleźć i doprowadzić do spotkania syna z ojcem - powiedziała. Był też Polak ze Stanów Zjednoczonych, który poszukiwał ojca i brata. Odnaleźliśmy ich groby na Powązkach - dodała Rejf.

Co roku PCK uzyskuje informacje o kilkuset osobach, które przeżyły wojnę i zmarły w latach 70. czy 80. Po II wojnie światowej za pośrednictwem PCK odnaleziono kilkaset tysięcy osób.

Biuro Informacji i Poszukiwań Polskiego Czerwonego Krzyża istnieje od 1919 roku i od tego czasu zbiera informacje o zaginionych, dokumentuje ich losy, uczestniczy w ekshumacjach. Dwukrotnie archiwum PCK zostało zniszczone - we wrześniu 1939 roku i w czasie Powstania Warszawskiego. Wówczas wszystkie dane spłonęły.

Obecnie w kartotekach PCK znajduje się ponad 7 mln imiennych kart. Są wśród nich oryginalne kartoteki polskich jeńców wojennych, więźniów obozów koncentracyjnych, akty zgonów Polaków, zmarłych w czasie II wojny światowej, częściowa dokumentacja losów polskich dzieci wywiezionych do germanizacji, spisy zmarłych i poległych żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz kartoteka żołnierzy Armii Radzieckiej, poległych i pochowanych na terytorium Polski. 8 maja obchodzony jest Światowy Dzień Międzynarodowego Czerwonego Krzyża.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)