PolskaPawlak: Samoobrona nigdy nie była zagrożeniem dla PSL

Pawlak: Samoobrona nigdy nie była zagrożeniem dla PSL

Samoobrona nigdy nie była zagrożeniem dla PSL. Reprezentuje inny sposób uprawiania polityki. Oni stawiają na walkę, a my na kooperację. Był okres, kiedy wielu ludzi rozczarowanych, również polityką PSL, uległo demagogicznym argumentom w przekonaniu, że gdy ktoś głośno krzyczy, to może coś pozytywnego zrobić. Sprawdziło się jednak ludowe powiedzenie, że krowa, która głośno ryczy, daje mało mleka - powiedział prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Waldemar Pawlak w wywiadzie dla "Życia Warszawy".

"Życie Warszawy": Pański pomysł swatania PiS z Platformą nie spotkał się ze zrozumieniem. Bogdan Zdrojewski powiedział nawet, że w polityce nie ma miejsca na miłość.

Waldemar Pawlak: To zależy, jak Platforma rozumie politykę. Jeżeli tak samo jak partia braci Kaczyńskich, może być tylko ekskluzywnym PiS. Prawo i Sprawiedliwość hołduje zasadzie promowanej w czasopiśmie "Teologia Polityczna", według której polityka to walka. PSL wywodzi się z tradycji nastawionej na kooperację. PO nie chce się różnić od PiS. Stara się lepiej atakować.

Na porozumienie podczas tej kadencji nie ma szans?

- PSL poszukuje elementów, które łączą. Zadaliśmy pytanie, czy możliwe jest porozumienie PO z PiS, i otrzymaliśmy odpowiedź negatywną od obu partii. Nie zamierzamy tej propozycji ponawiać.

Zakładając, że możliwe jest wejście PSL do koalicji z PiS i PO, musiał Pan uznawać część postulatów PiS za słuszne. Co się Panu podoba w IV RP?

- Trudność odpowiedzi na to pytanie wynika z hiperinflacji słów, które są potem szybko zapominane. PiS stawia na budowanie silnych instytucji państwa, które są potrzebne. Platforma mówi o liberalnych przepisach gospodarczych, które dawałyby większe szanse naszym przedsiębiorcom w integrującej się Europie. Z kolei PSL jest silne w samorządach i skutecznie rozwiązuje problemy krajowe. To dawałoby dobrą równowagę.

PiS umocniło się na wsi. Z pomocą Wojciecha Mojzesowicza, przyciągniętego z Samoobrony, dotarło do wiejskiego elektoratu.

- PiS prowadzi politykę totalną i chce być obecne wszędzie. Wywołuje przez to jednak sporo konfliktów. LPR i Samoobrona giną w uścisku silnego partnera. (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)