Pawlak: PSL przeciwne pochopnym i doraźnym zmianom w konstytucji
Prezes PSL Waldemar Pawlak oświadczył, że
jego partia jest przeciwna "incydentalnym, pochopnym i doraźnym"
zmianom w konstytucji, a także mnożeniu liczby sejmowych komisji
śledczych.
03.03.2006 14:35
Wszelkie próby fragmentarycznej, nieprzeanalizowanej i pospiesznej zmiany ustawy zasadniczej uznajemy za szkodliwe dla stanowionego w Polsce prawa - powiedział Pawlak na konferencji w Warszawie.
W poniedziałek prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że jego partia będzie chciała dokonać zmiany w konstytucji, aby możliwe było powołanie Komisji Prawdy i Sprawiedliwości tak, jak ją widzi PiS. Przyznał, że w oparciu o obecną konstytucję powołanie takiej komisji nie jest możliwe, ponieważ obecnie można powoływać jedynie komisje śledcze do konkretnych spraw.
Zdaniem Pawlaka, ewentualne zmiany w konstytucji muszą być podyktowane "szeroką i długofalową" debatą, a takie zmiany muszą odpowiadać zapotrzebowaniom społecznym. Jak dodał, PSL za istotne uznaje zmiany w konstytucji, która polegałaby na przekształceniu Senatu w Izbę Samorządową.
Prezes PSL zaapelował o realizowanie zapisów obowiązującej konstytucji, ponieważ - jak zaznaczył - brak wypełniania większości zasad konstytucji rodzi uzasadnione rozczarowanie społeczne.
Naprawa sytuacji społeczno-gospodarczej kraju może się dokonać przede wszystkim poprzez wypełnianie konstytucyjnych zasad i praw w praktyce działania władz państwowych - czytamy w stanowisku PSL, przekazanym dziennikarzom na konferencji.
Zdaniem Pawlaka, komisje śledcze powinny być powoływane jedynie w wyjątkowych sytuacjach - wtedy, gdy organy państwa, które dysponują odpowiednimi instrumentami, nie są w stanie rozwiązać spraw, godzących w porządek prawny państwa.
Jak ocenił, próby całkowitego zastąpienia organów państwa, sejmowymi komisjami śledczymi, świadczy o słabości polskiej demokracji i odwraca uwagę od spraw najważniejszych - takich jak walka z bezrobociem i ubóstwem.
Kondycja Polski i ranga Sejmu nie zależy od ilości komisji śledczych i liczby uchwalonych ustaw, lecz jakości stanowionego prawa, mierzonego liczbą rozwiązanych ważnych problemów społecznych i gospodarczych - czytamy w stanowisku PSL.