Trwa ładowanie...

Paweł Szefernaker: są możliwości domagania się reparacji od Niemiec

Opinia BAS nt. reparacji otwiera Polsce "pewną drogę" - uważa sekretarz stanu w KPRM Paweł Szefernaker. Ocenił, że w poczuciu odpowiedzialności za krzywdę historyczną, jaka została wyrządzona, należy zwracać uwagę na to, że są możliwości domagania się reparacji od Niemiec.

Paweł Szefernaker: są możliwości domagania się reparacji od NiemiecŹródło: WP.PL
d16mavy
d16mavy

W opublikowanej na stronie Sejmu ekspertyzie BAS dot. reparacji wojennych stwierdzono, że zasadne jest twierdzenie, że Rzeczypospolitej Polskiej przysługują wobec Republiki Federalnej Niemiec roszczenia odszkodowawcze. BAS przygotowało opinię na wniosek posła Arkadiusza Mularczyka.

O tę kwestię Szefernaker był pytany w Telewizji Republika. Wskazywał, że przygotowanie przez BAS analizy jest początkiem debaty nt. reparacji.

W ocenie Szefernakera, w poczuciu odpowiedzialności za krzywdę historyczną, jaka została wyrządzona Polsce, należy zwracać uwagę na to, że są możliwości domagania się odszkodowań od Niemiec. Wskazywał, że Polsce, krajowi najbardziej poszkodowanemu w czasie II wojny światowej do dziś reparacje nie zostały wypłacone i dlatego Polska powinna "głośno o tym mówić".

- Decyzji politycznych w tych kwestiach nie ma podjętych i te decyzje należą do rządu, do resortu spraw zagranicznych, do pani premier" - mówił Szefernaker. - Polski rząd będzie mógł rozmowy na szczeblu dyplomatycznym przeprowadzać w sytuacji, w której będą mocne argumenty prawne i mocne argumenty polityczne - dodał Szefernaker.

d16mavy

- Dla dobra polskiej dyplomacji o tych kwestiach na razie nie należy mówić, tylko należy (...) gruntownie sprawdzić, czy są takie możliwości, czy nie, ten dokument otwiera nam pewną drogę - dodał.

Zobacz też:

d16mavy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16mavy
Więcej tematów