Trwa ładowanie...
Andrzej Duda

Paweł Kukiz u Andrzeja Dudy: sądownictwo wymaga zmian kadrowych

Podczas gdy większość opozycji protestowała przeciwko ustawą o KRS, ustroju sądów powszechnych i projekcie ustawy o Sądzie Najwyższym, Paweł Kukiz spotkał się z prezydentem. Paweł Kukiz i Andrzej Duda rozmawiali o zmianach w wymiarze sprawiedliwości.

Share
Paweł Kukiz u Andrzeja Dudy: sądownictwo wymaga zmian kadrowych
Źródło: WP.PL
d2l4ypp

W poniedziałek, kiedy w Sejmie odbywała się zorganizowana przez PO debata na temat projektu ustawy o Sądzie Najwyższym, lider Kukiz'15 i marszałek Sejmu Stanisław Tyszka spotkali się z Andrzejem Dudą. Spotkanie trwało ponad godzinę.

Paweł Kukiz i prezydent, tak samo jak opozycja, rozmawiali o zmianach w sądownictwie. Po spotkaniu lider Kukiz'15 zdał krótką relację z tej rozmowy.

d2l4ypp

Rewolucja w Sądzie Najwyższym. Jakie zmiany proponuje PiS?

Polityk napisał na swoim Facebooku, że przedstawił swoje wątpliwości. Jednocześnie zgodził się z prezydentem, że polskie sądownictwo wymaga gruntownych reform i głębokich zmian kadrowych. Według Pawła Kukiza, sędziowie KRS powinni być wybierani albo przez obywateli albo przez posłów kwalifikowaną większością głosów.

Dodał też, że sądy nie mogą zostać upartyjnione, a takie ryzyko niosą zmiany proponowane przez PiS. "Absolutnie niedopuszczalnym jest, by tylko jedna partia i jej minister sprawiedliwości decydowali o ich kształcie" – stwierdził Paweł Kukiz.

d2l4ypp

Według lidera Kukiz'15, jeśli następne wybory wygra PO to wykorzysta ustawy uchwalane przez PiS do własnych celów. Swoją tezę Paweł Kukiz powtórzył kilka godzin później na konferencji prasowej. – PO ma gotową ustawę do jeszcze większego upartyjnienia, jeszcze większego uzależnienia sądów od partii politycznych – argumentował.

- Jestem zwolennikiem powiedzenia "po czynach ich poznacie". I zobaczymy jak się zachowa pan prezydent – tak Paweł Kukiz odpowiedział na pytanie, czy Andrzej Duda podzielił jego wątpliwości dotyczące zmian w sądownictwie.

Dlaczego Kukiz'15 nie współpracuje z opozycją?

Na konferencji prasowej liderzy Kukiz'15 pytani byli dlaczego nie zdecydowali się dzisiaj na udział we wspólnym spotkaniu partii opozycyjnych.

d2l4ypp

- Z kim ja mam działać? Mam działać z tymi ludźmi, którzy przez osiem lat umacniali partiokrację, a w tej chwili nagle się budzą, że umocnili ją tak mocno, że nie mają nic do powiedzenia - odparł Paweł Kukiz. - Złamali wszystkie obietnice wyborcze. Wyrzucili 750 tysięcy podpisów (...) pod zmianą ordynacji wyborczej, wyrzucili do kosza i ja mam z nimi współpracować? - dodał.

Źródło: WP, PAP

d2l4ypp

Podziel się opinią

Share
d2l4ypp
d2l4ypp
Więcej tematów