Patriarcha Ziemi Świętej wezwał do zakończenia przemocy
Łaciński Patriarcha Jerozolimy
i Ziemi Świętej Michel Sabbah w homilii wygłoszonej podczas
pasterki w świątyni Narodzenia Pańskiego w Betlejem wezwał do
zakończenia przemocy między Izraelczykami i Palestyńczykami.
25.12.2005 | aktual.: 25.12.2005 09:46
Patriarcha wyraził nadzieję, że dojdzie do przezwyciężenia istniejących trudności w stosunkach między Izraelczykami a Palestyńczykami i ukształtowania tych stosunków na nowo.
Nawiązując do zbliżających się wyborów w Autonomii Palestyńskiej i Izraelu Sabbah podkreślił, iż rosną szanse na ukształtowanie nowej rzeczywistości.
Zarysowuje się nowy izraelski i palestyński krajobraz polityczny. (...) Zaprzestanie wszelkiego gwałtu, rezygnacja z odwetu, uwolnienie więźniów politycznych i pozostawienie za sobą przeszłości może stworzyć nowy kraj, w którym będziemy mogli zapewnić Izraelczykom bezpieczeństwo(...) a Palestyńczykom swobody i koniec okupacji - powiedział.
Występując wobec setek wiernych, w większości pielgrzymów przybyłych z całego świata, Sabah podkreślił, że Izrael musi zaprzestać prześladowań wobec bojowników palestyńskich, a rząd premiera Izraela Ariela Szarona musi uwolnić więźniów palestyńskich.
Bezpieczeństwo Izraela opiera się nie na murach i operacjach militarnych - powiedział. Wezwał władze izraelskie do przemyślenia swej polityki i zapewnienia pokoju w regionie. Palestyńczycy muszą mieć zapewnioną "pełną swobodę" - podkreślił.
W pasterce w betlejemskiej świątyni przylegającej do groty, w której narodził się Jezus Chrystus wziął udział prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas, pełniący swój urząd od stycznia tego roku.
Świątynię Narodzenia Pańskiego wzniósł w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca narodzin Zbawiciela rzymski cesarz Konstantyn Wielki (326- 325 r. n.e.), a przebudował ok. roku 540 cesarz Justynian.
Michel Sabbah jest pierwszym Palestyńczykiem pełniącym urząd Łacińskiego Patriarchy Ziemi Świętej. Ten urząd Kościoła Katolickiego wprowadzono po wyzwoleniu w 1099 roku Jerozolimy z rąk Saracenów przez europejskich rycerzy uczestniczących w wyprawach krzyżowych.