ŚwiatPatriarcha Kijowa Filaret prosi UE o misję pokojową na wschodzie Ukrainy

Patriarcha Kijowa Filaret prosi UE o misję pokojową na wschodzie Ukrainy

Wojna na wschodzie Ukrainy może przekształcić się w III wojnę światową - ostrzegł w Parlamencie Europejskim w Brukseli zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego patriarcha Filaret. Zaapelował do UE o przysłanie misji pokojowej.

Patriarcha Kijowa Filaret prosi UE o misję pokojową na wschodzie Ukrainy
Źródło zdjęć: © AFP | Genya Savilov

- Niewypowiedziana wojna, która toczy się na wschodzie Ukrainy, może doprowadzić do trzeciej wojny światowej, bo Rosja chce być drugim supermocarstwem światowym obok Stanów Zjednoczonych - powiedział patriarcha na konferencji prasowej w PE.

- Aby osiągnąć ten cel, Rosja musiałaby podporządkować sobie nie tylko Ukrainę, ale i kraje dawnego bloku socjalistycznego. Jeśli będzie iść tą drogą, to dojdzie do konfrontacji z NATO, co może zapoczątkować trzecią wojnę światową - dodał.

- Nie można do tego dopuścić. Agresor Rosja musi zostać zatrzymany na początku swej drogi - podkreślił. Jak dodał, konieczne jest powstrzymanie napływu rosyjskich żołnierzy, czołgów i broni do Donbasu.

Zdaniem patriarchy Unia Europejska "uczyniła wiele, ale jeszcze nie dość", by powstrzymać Rosję. - Zwracamy się do UE o przysłanie sił pokojowych, by zamknąć granicę ukraińsko-rosyjską - powiedział. Jego zdaniem nie ma szans na powołanie takiej misji w ramach ONZ ze względu na przysługujące Rosji prawo weta w Radzie Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych.

Ukraiński patriarcha uważa też, że UE powinna wzmocnić sankcje gospodarcze wobec Rosji, a także znieść wizy dla Ukraińców, aby - jak powiedział - ukraińska młodzież mogła nauczyć się w UE, "jak bronić praw człowieka i wolności słowa". - Czym innym jest mówienie o tych wartościach, a czym innym przekonanie się, jak są stosowane w praktyce - powiedział.

Patriarcha Filaret był gościem frakcji centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej w PE. W trakcie dwudniowej wizyty w Brukseli spotkał się m.in. z szefową unijnej dyplomacji Federicą Mogherini, przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, szefem PE Martinem Schulzem, szefem NATO Jensem Stoltenbergiem oraz z komisją spraw zagranicznych europarlamentu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (89)