ŚwiatPatriarcha Bartłomiej I na misji amazońskiej

Patriarcha Bartłomiej I na misji amazońskiej

Ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I jest głównym pomysłowodawcą spotkania na temat religii, nauki i środowiska naturalnego, które odbędzie się w puszczy amazońskiej. 13 lipca dzisiątki naukowców, teologów, przywódców religijnych, ekologów, działaczy międzynarodowych organizacji, a także przedstawicieli rządu brazylijskiego i przywódców indiańskich przybędzie do Manaus, aby uczestniczyć w niecodziennym wydarzeniu. Głównym celem konferencji jest ochrona lasów i puszcz.

Zaproszeni goście przybędą z Iranu, Azejberdżanu, Norwegii i z innych odległych krajów.

Płynąc statkiem "Iberostar", w towarzystwie małej flotylli lub w wynajętych samolotach, uczestnicy spotkania odwiedzą w ciągu sześciu dni strefy, w których puszcza amazońska została już wycięta i gdzie dochodzi do konfliktów zbrojnych. Grupa odwiedzi także ekologiczne rezerwaty, w których odbędą się spotkania z lokalnymi społecznościami, a także sympozja w pięciu grupach tematycznych. Myślą przewodnią wszystkich dyskusji jest hasło: "Amazonia, Źródło Życia".

Honorowy zwierzchnik 250 milionów chrześcijan prawosławnych na całym świecie patriarcha Bartolomeusz I będzie uczestniczył w amazońskiej konferencji.

Na co dzień rezyduje w Phanarze, starej greckiej dzielnicy Istambułu. Znajduje się tam drewniany pałacyk, w którym mieszka i pracuje patriarcha. Budynek jest również szkołą dla dzieci greckiej mniejszości, liczącej zaledwie 3 tysiące osób. W pobliżu znajduje się również mała katedra prawosławna pw. św. Jerzego. Jest to jedna z nielicznych świątyń, które pozostały Cerkwi po dawnej świetności Cesarstwa Bizantyjskiego.

Dimitrios Arhondonis, dzisiaj Bartłomiej I, urodził się w 1940 r. na wyspie Imvros w Turcji. W latach 60. ubiegłego wieku mieszkał w Rzymie, a było to podczas trwania II Soboru Watykańskiego. Przyszły patriarcha robił doktorat na Papieskim Instytucie Wschodnim Uniwersytetu Gregoriańskiego. Posiadanie tureckiego obywatelstwa przyczyniło się do jego wyboru na patriarchę w 1991 r. Miał wówczas jedynie 51 lat. Po wojnie grecko-tureckiej z lat 1919-1922 rząd Turcji wymaga, aby patriarcha Konstantynopola miał obywatelstwo kraju,w którym rezyduje. Rząd nie uznaje go jednak za patriarchę ekumenicznego, a jedynie za zwierzchnika greckiej społecznosci prawosławnej w Turcji. Jeśli kochamy Stwórcę, to naszym obowiązkiem jest chronić Jego stworzenie. Woda jest świętym składnikiem, jest źródłem życia i podobnie jak lasy wymaga naszej troski - uważa Bartłomiej I.

Ochrona środowiska jest zagadnieniem praktycznym i jest jednym z nielicznych tematów, które nie pogłębiają konfliktu między patriarchatem a rządem w Ankarze. Już od początku pontyfikatu Bartłomiej I organizował ekologiczne seminaria w starym klasztorze Świętej Trójcy na Wyspie Halki. Funkcjonował tam instytut teologiczny, który rząd turecki zamknął przed 35 laty. W latach 90., z pomocą metropolity Jana z Pergamonu, patriarcha Bartłomiej I zainicjował projekt, którego celem jest poszukiwanie w religii, nauce i ekologii odpowiedzi na problemy, dotyczące całego świata.

Spotkanie w Manaus jest organizowane we współpracy z sekretarzem generalnego ONZ, Kofi Annanem. Będzie już szóstym z kolei, ale pierwszym zorganizowanym poza Europą. Dotychczasowe odbyły się na Morzu Egejskim w 1995 r., Morzu Czarnym w 1997 r., na Adriatyku w 2002 r., na Bałtyku w 2003 r. i na Dunaju w 1999 r.

Inicjatywa ta, która przyniosła Bartłomiejowi I tytuł Zielonego Patriarchy, stała się częścią procesu zbliżenia Kościołów prawosławnego i rzymskokatolickiego. W 2002 r., podczas sympozjum na Adriatyku Jan Paweł II i Bartłomiej I podpisali wspólną deklarację na temat etyki ekologicznej. W ubiegłym roku, jako gest poparcia dla działań patriarchy, Konferencja Biskupów Włoskich ustanowiła 1 września dniem modlitw o zachowanie środowiska naturalnego.

Papież Benedykt XVI, który odwiedzi Konstantynopol 30 listopada, wyznaczył kardynała Rogera Etchegaray´a, emerytowanego przewodniczącego Papieskiej Komisji Pokój i Sprawiedliwość, aby reprezentował go w Amazonii. Obecny będzie również kardynał Geraldo Majella Agnelo, przewodniczący Narodowej Konferencji Biskupów Brazylii.

Najważniejszym momentem wydarzenia będzie ekumeniczna ceremonia pobłogosławienia wód Amazonki 16 lipca. Zakończenie sympozjum zaplanowano na 20 lipca w Manaus, na które zaproszony został prezydent Brazylii, Luiz Inacio Lula da Silva.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)