"Patologiczna hojność" - tak choroba potrafi zmienić człowieka
Udar mózgu często prowadzi do zmiany w zachowaniu pacjenta. Jednak u 49-letniego Brazylijczyka udar mózgu doprowadził do niezwykłej hojności. Teraz mężczyzna chętnie i sam z siebie rozdaje pieniądze obcym ludziom - donosi "huffingtonpost.com".
- Widziałem śmierć z bliska , teraz chcę być w dobrym nastroju - twierdzi sam pacjent. Natomiast na pytanie lekarzy "czy ma zamiar wznowić swoją dawną pracę" , odpowiada, że "wystarczająco się już pracował, a nie miał dotąd czasu na to, aby cieszyć się życiem które jest zbyt krótkie". Przed udarem mężczyzna zajmował stanowisko kierownicze w dużej korporacji. Nie był też zbyt hojny.
Tak drastyczna i nieoczekiwana zmiana zachowania zainteresowała lekarzy. Neurolodzy po licznych badaniach nie stwierdzili jednak żadnych objawów maniakalnych lub otępienia, a brak planowania i osłabienie rozsądku uznali za wynik uszkodzenia płata czołowego.
Uszkodzenie mózgu spowodowane brakiem dopływu tlenu może prowadzić do zmian emocjonalnych, takich jak depresja. Wiadomo też, że powoduje patologiczne śmianie się czy płacz, jednak niezwykle rzadko prowadzi do zmian osobowości, tak jak w tym wypadku.
"Patologiczna hojność" Brazylijczyka może dostarczyć nowych informacji na temat nieznanych nam obszarów mózgu. - Wpływa ona z delikatnej równowagi między altruizmem i egoizmem, które stanowią jeden z filarów zwykłej społecznej motywacji i podejmowania decyzji - twierdzą badacze . Podobne życzliwe zachowania zaobserwowano już u pacjentów z manią, chorób Parkinsona i demencją starczą, jednak mózg człowieka wciąż pozostaje zagadką i nie do końca wiadomo, co wywołuje tę "patologiczną hojność".