"Paszporty Polityki" rozdane
Paweł Althamer, Sandra Korzeniak, Borys Lankosz i Xawery Żuławski, Piotr Paziński, Karol Radziszewski, Łukasz Rostkowski L.U.C. i Barbara Wysocka - to laureaci tegorocznej 17. edycji nagród tygodnika "Polityka" - Paszportów.
12.01.2010 | aktual.: 12.01.2010 21:21
Nagrody - przyznawane młodym twórcom, zasłużonym w minionym roku dla polskiej kultury i sztuki - rozdano we wtorek w Teatrze Wielkim w Warszawie.
Obecny podczas uroczystości przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek przypomniał, że kiedy ustanowiono Paszporty "Polityki", w 1993 roku, Polska była zupełnie inna niż obecnie. - Wszyscy potrzebowaliśmy w Europie paszportów, na granicach były kolejki i kontrole. Teraz wystarczy nam dowód osobisty. Paradoksalnie, Paszporty "Polityki" rosną na znaczeniu. I niech tak będzie. Niech będą przepustką do wielkiego świata kultury - mówił Buzek.
Po raz pierwszy w historii Paszportów zdecydowano się w jednej z kategorii przyznać nagrodę ex aequo. W kategorii Film Paszporty otrzymało dwóch reżyserów: Borys Lankosz, debiutujący w ubiegłym roku swoją pierwszą fabułą - filmem "Rewers" oraz Xawery Żuławski, który przeniósł powieść "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną" Doroty Masłowskiej na duży ekran.
W kategorii Teatr doceniono aktorkę Sandrę Korzeniak za rolę Marilyn Monroe w spektaklu "Persona. Tryptyk/Marilyn" w reż. Krystiana Lupy w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. - Za kreację, która na nowo ustanawia kategorie aktorskiej prawdy i fałszu - uzasadniło swą decyzję jury nagród.
Aktorka i początkująca reżyserka Barbara Wysocka wygrała w kategorii Muzyka poważna za wystawienie "Zagłady domu Usherów" Philipa Glassa w Operze Narodowej. Wysocką uhonorowano za "błyskotliwy debiut reżyserski, wykazujący zdolność widzenia muzyki i słyszenia teatru".
Paszport "Polityki" w sekcji Muzyka popularna zdobył L.U.C. czyli muzyk Łukasz Rostkowski - z wykształcenia prawnik, z profesji - muzyk. L.U.C. otrzymał nagrodę za swój album "39/89 Zrozumieć Polskę" oraz za "intelektualny i artystyczny trud zrozumienia Polski bez ideologicznych podpowiedzi".
Piotr Paziński za swój debiut literacki "Pensjonat" został nagrodzony w kategorii Literatura. Jak uzasadniono, Paziński - od 2000 r. redaktor naczelny miesięcznika "Midrasz" - przekonuje w swej książce, jak mocno i ciekawie brzmi głos trzeciego pokolenia po Holocauście.
Malarz i performer Karol Radziszewski został nagrodzony za "odwagę i nowatorstwo" w prezentacji sztuki na wystawie "Siusiu w torcik" w warszawskiej Zachęcie, której był kuratorem.
Nagrodę specjalną "Polityki" - Kreatora Kultury - otrzymał w tym roku Paweł Althamer. Artystę doceniono m.in. za "wytrwałe i konsekwentne udowadnianie, że sztuka może dziać się zawsze i wszędzie" oraz za "przypominanie, że sztuka to nie tylko piękno, ale też mądrość i dobro". W minionych latach kreatorem uhonorowano prof. Marię Janion, Andrzeja Wajdę i Krystiana Lupę.