Paszport covidowy już działa. Wyjaśniamy wszystkie wątpliwości
Od 1 czerwca z Internetowego Konta Pacjenta można pobrać Unijny Certyfikat Covidowy, który nazywany jest też paszportem covidowym. Do czego jest potrzebny ten dokument? Przeczytaj jak działa, od kiedy będzie ważny i w jakich krajach będzie obowiązywał.
Paszport covidowy można pobrać przez Internetowe Konto Pacjenta i wydrukować. Dokument ten ma ułatwić podróżowanie po Unii Europejskiej podczas wakacji 2021 oraz zwalniać posiadające go osoby z kwarantanny i dodatkowych testów na obecność koronawirusa.
Paszport covidowy. Jak go pobrać?
Po zalogowaniu się do Internetowego Konta Pacjenta należy przejść do zakładki "certyfikaty". Następnie wybrać interesujący nas certyfikat, a potem kliknąć "pobierz kod QR". Paszport wyświetli się w formie kodu i w formacie PDF. Elektroniczne potwierdzenie szczepienia można pobrać, jeśli zaszczepiliśmy się chociaż jedną dawką szczepionki przeciw COVID-19.
Do IPK zalogować się można poprzez profil zaufany.
Ile będzie ważny paszport covidowy?
Paszport covidowy ma znacząco ułatwić podróżowanie pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Osoby posiadające ten dokument nie będą podlegać kwarantannie po powrocie do kraju oraz nie będą musiały wykonywać dodatkowych testów na obecność koronawirusa. Sprawdź, które kraje można odwiedzić z paszportem covidowym.
Paszporty covidowe będą mieć datę ważności. Dokument informujący o szczepieniu będzie ważny od 14 do 365 dni po podaniu drugiej dawki. Od 25 czerwca paszport covidowy dostępny będzie także w aplikacji mObywatel, którą można pobrać na telefon.
Paszport covidowy. Jak zdobyć certyfikat covidowy? Pokazujemy krok po kroku
Certyfikat covidowy można też otrzymać w punktach szczepień oraz od lekarza lub pielęgniarki z przychodni podstawowej opieki zdrowotnej. Nie ma obowiązku korzystania z paszportu covidowego. Usługa jest dobrowolna, bezpieczna i bezpłatna.
Paszport covidowy. Jakie informacje zawiera?
Na paszporcie covidowym znajdą się podstawowe dane takie jak imię i nazwisko oraz data urodzenia. Dokument zawiera też kod QR oraz unikatowy identyfikator certyfikatu. Znajdą się w nim również informacje dotyczące przyjętej dawki szczepionki - rodzaj, nazwa producenta, liczba dawek oraz data szczepienia.
W obszarze dotyczącym testów podany będzie także m.in. rodzaj i nazwa testu, data i godzina oraz wynik testu, a także choroba, którą przebył posiadacz certyfikatu covidowego. Podana też jest nazwa państwa, w którym dokonano szczepienia/testu.