Trwa ładowanie...

Pastor i 200 wiernych kupili market w Tczewie. Teraz będzie tu kościół

Do niedawna był tu supermarket Piotr i Paweł, sklepy z odzieżą i materiałami budowlanymi. Wkrótce zamontują na dachu krzyż, a w każdą niedzielę będą modlić się, czytać Biblię i dyskutować o Bogu, popijając kawę.

Share
Pastor i 200 wiernych kupili market w Tczewie. Teraz będzie tu kościółŹródło: Youtube.com, fot: KZ Tczew
dg3st6s

- Nie mogę ujawnić ceny, za którą kupiliśmy nieruchomość. Cieszymy, że daliśmy radę podołać tej transakcji. Poszły na to oszczędności i składki wiernych gromadzone przez 30 lat - mówi WP Janusz Meisser, pastor Zboru Kościoła Zielonoświątkowego w Tczewie.

Nie udał się biznes, będzie kościół

25 kwietnia wspólnota licząca 200 wiernych odkupiła centrum handlowe w Tczewie, mieszczące się przy ulicy Kwiatowej. Odkąd w 2017 roku zamknięto tam supermarket Piotr i Paweł, nie znalazł się żaden większy najemca centrum handlowego. Właściciel obiektu, firma Atrium planowała remont i znalezienie nowych partnerów do biznesu. Jednak ten plan nie wypalił. Obiekt liczy 4,6 tys. mkw. powierzchni i 150 miejsc parkingowych.

- W części budynku powstanie sala spotkań naszej wspólnoty. Dopiero zbieramy pomysły na wykorzystanie pozostałych części nieruchomości - mówi dalej pastor Meisser. - Chcemy, aby powstało tutaj centrum edukacji chrześcijańskiej, również świetlica, kawiarnia, biblioteka, może punkt przedszkolny. To miejsce powinno służyć całej społeczności Tczewa i tętnić życiem - deklaruje.

Zobacz także: Włodzimierz Czarzasty odpowiada Jarosławowi Kaczyńskiemu ws. disco polo

Pierwsza taka transakcja?

Pastor Janusz Meisser wyjaśnia, że obiekt zostanie jedynie przebudowany i adaptowany do nowych potrzeb. - Pytano mnie, czy postawimy wieżę z dzwonnicą. Nie zbudujemy czegoś takiego, chociaż krzyż zapewne się pojawi - dodaje.

dg3st6s

Zamiana centrum handlowego na kościół to prawdopodobnie pierwsza taka transakcja na polskim rynku nieruchomości. Do tej pory bywało raczej odwrotnie. To nieruchomości sakralne zyskiwały nowy, już komercyjny charakter. W Krakowie w byłym klasztorze sióstr Koletek powstały apartamentowiec Angel Wawel. W 2015 roku największy z apartamentów był do kupienia za oszałamiającą kwotę 21 mln zł.

Biznes nie wypalił, teraz będzie tu kościół. google maps
Biznes nie wypalił, teraz będzie tu kościół. Źródło: google maps, fot: WP

Transakcja wzbudziła wielkie zainteresowanie mieszkańców Tczewa. Z zaskoczeniem przyjęli oświadczenie zielonoświątkowców.
- Szkoda takiego miejsca na kościół. I jak w tym mieście ma się coś dziać fajnego? - komentuje mieszkaniec Tczewa.
- Próbują stworzyć coś przydatnego dla każdego człowieka, może dajmy im szansę - dodaje kolejna osoba.

Wielu komentatorów dziwiło się, że nieliczna wspólnota zgromadziła potrzebne pieniądze. W jednym z serwisów internetowych nieruchomość była wystawiona na sprzedaż za 2,3 mln zł. Kościół Zielonoświątkowy to druga co do wielkości wspólnota protestancka w Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dg3st6s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dg3st6s
dg3st6s
Więcej tematów