Trwa ładowanie...
d4epmfd

Paryż i Rijad: umowa z Iranem nie może pogłębić destabilizacji regionu

Należy upewnić się, że przyszłe porozumienie nuklearne z Iranem i sześcioma światowymi mocarstwami nie pogłębi destabilizacji regionu i nie zagrozi sąsiadom Iranu - oświadczyły władze Francji i Arabii Saudyjskiej, tuż przed szczytem w Rijadzie.
Share
Paryż i Rijad: umowa z Iranem nie może pogłębić destabilizacji regionu
Źródło: PAP/EPA, Fot: CHRISTOPHE ENA
d4epmfd

Arabia Saudyjska zaprosiła prezydenta Francji Francois Hollande'a do Rijadu, by omówić kwestie regionalne z przywódcami krajów Zatoki Perskiej, którzy obawiają się, że zbliżenie z Teheranem może doprowadzić do dalszej destabilizacji w regionie. Francja jest postrzegano jako kraj, który prezentuje twarde stanowisko podczas negocjacji z Iranem w sprawie budzącego kontrowersje programu atomowego.

- Francja i Arabia Saudyjska potwierdziły konieczność osiągnięcia solidnej, trwałej, weryfikowalnej, bezspornej i wiążącej umowy z Iranem - oświadczyli Hollande i nowy saudyjski król Salman ibn Abd al-Aziz as-Saud po poniedziałkowym spotkaniu, które trwało godzinę. Dodali jednak, że porozumienie nie może destabilizować regionu ani zagrażać sąsiadom Iranu.

Przywódcy dyskutowali o roli Iranu w Jemenie i Syrii. Do rozmów podczas wtorkowego szczytu przyłączą się przywódcy Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC), w której skład oprócz Arabii Saudyjskiej wchodzą też: Bahrajn, Katar, Kuwejt, Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Kraje te "obawiają się, że po zniesieniu sankcji Iran będzie w stanie finansować wszystkich swoich pełnomocników w regionie" - powiedział wysoki rangą francuski dyplomata.

d4epmfd

W ramach wstępnego porozumienia z 2 kwietnia Teheran zgodził się na ograniczenie liczby czynnych wirówek do wzbogacania uranu i na bardziej drobiazgowe inspekcje ze strony Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w zamian za stopniowe uchylanie sankcji gospodarczych.

Do końca czerwca uczestnicy rozmów planują wypracować ostateczne porozumienie, które ma zagwarantować, że Iran nie wejdzie w posiadanie broni jądrowej.

Zobacz także: Obama: historyczne porozumienie z Iranem

d4epmfd

Podziel się opinią

Share
d4epmfd
d4epmfd
Więcej tematów