Trwa ładowanie...
23-11-2010 22:15

Partnerstwo Wschodnie priorytetem szwedzkiej polityki

Partnerstwo Wschodnie będzie jednym z priorytetów polityki zagranicznej Szwecji na najbliższe cztery lata - zapowiedział szef szwedzkiego MSZ Carl Bildt w Instytucie Spraw Międzynarodowych w Sztokholmie.

Partnerstwo Wschodnie priorytetem szwedzkiej politykiŹródło: AFP
d14aju9
d14aju9

Według Bildta, kluczowy dla Partnerstwa Wschodniego będzie 2011 rok, kiedy to polsko-szwedzki program będzie realizowany podczas polskiej prezydencji w Radzie UE, a wcześniej na Węgrzech odbędzie się szczyt Partnerstwa Wschodniego. - Już się do tego przygotowujemy, razem z Radosławem Sikorskim odwiedzamy kraje partnerstwa, rozmawiamy też z Catherine Ashton - oświadczył minister.

Zapowiedział, że w zbliżeniu z Europą takich krajów jak Ukraina czy Mołdawia stosowana będzie "polityka małych kroków".

Za priorytety szwedzkiej polityki zagranicznej Bildt uznał również Strategię Morza Bałtyckiego, współpracę nordycką, rosnące znaczenie Arktyki, a także aktywne działania Szwecji na rzecz wzmocnienia Unii Europejskiej. Podkreślił, że Szwecja popiera wspólną politykę zagraniczną UE oraz politykę bezpieczeństwa.

Podczas prezentacji polityki zagranicznej na najbliższe cztery lata Carl Bildt mówił również, że "nie ma co ponawiać pytania o członkostwo Szwecji w NATO". - Jesteśmy zadowoleni z obecnych, bliskich relacji z Sojuszem. Nadal jest jeszcze możliwość ich rozwijania - podkreślił.

Dużą część przemówienia Bildt poświęcił problemom globalizacji. Jego zdaniem zrozumienie procesów współczesnego świata pomoże Szwecji w utrzymaniu dobrej sytuacji gospodarczej.

Ponadto Szwecja chce być liderem w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym. Bildt zapowiedział, że jego kraj będzie budować szeroką koalicję podczas szczytów klimatycznych w Meksyku oraz Republice Południowej Afryki.

d14aju9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14aju9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj