PolitykaPartie prześcigają się w ofertach dla wyborców. "To za mało"

Partie prześcigają się w ofertach dla wyborców. "To za mało"

Wszystkie partie polityczne mogą być rozczarowane wynikami wyborów samorządowych. Poparcie mają odebrać im lokalne komitety wyborcze. Co więcej, mniej niż połowa Polaków planuje wybrać się do urn. To jednak nie koniec zmartwień, szczególnie dla niektórych ugrupowań. Wyborcy przyznają bowiem, że nie czują się mocno związani z konkretnymi politycznymi barwami i to, co oferują im politycy, nie jest dla nich wystarczające.

Partie prześcigają się w ofertach dla wyborców. "To za mało"
Źródło zdjęć: © PAP | Marcin Obara
Anna Kozińska

21.09.2017 | aktual.: 28.03.2022 11:44

Partie polityczne mają się czego obawiać. Zagrożeniem dla nich są lokalne komitety - wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla "Rzeczpospolitej".

70 proc. pytanych zadeklarowało, że jest gotowe głosować na lokalne komitety samorządowe na poziomie gminy, 67,5 proc. - na poziomie powiatu, a 64 proc. - na poziomie województwa. Co więcej, mniej niż połowa badanych (46,7 proc.) planuje oddać swój głos w wyborach samorządowych.

35,5 proc. to wyborcy zdecydowani, kolejne 11,2 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź: "raczej zagłosuję". Przeciwnego zdania jest 48,1 proc. respondentów, z czego 19,7 proc. powiedziało, że "raczej nie zagłosuje", a 28,4 proc. - "zdecydowanie nie". Zabrać stanowiska w sprawie nie potrafiło natomiast 5,2 proc. Polaków.

Partie same sobie kładą kłody pod nogi

Okazuje się, że nie tylko lokalne komitety zagrażają partiom politycznym, ale też one same sobie. Problemem są bowiem oferty, które przedstawiają obywatelom. Jedynie wyborcy Prawa i Sprawiedliwości wydają się zadowoleni - informuje "Rzeczpospolita".

To wciąż nie wszystko. Partie nie potrafią też na tyle przyciągnąć wyborców, by się z nimi identyfikowali. Najgorzej w sondażu wypadł Kukiz'15. Jedynie 13 proc. jego elektoratu przyznało, że jest przywiązane do ugrupowania. Niewiele lepiej jest w przypadku SLD i Nowoczesnej. Z pierwszą z partii identyfikuje się 38 proc. jej wyborców, z drugą - 46 proc.

W lepszej sytuacji są PiS, PSL i PO. Choć nie 100 proc. ich elektoratów deklaruje przywiązanie do swoich partii, to i tak jest to większość. 59 proc. wyborców Platformy sie z nią identyfikuje, a z PSL - 70 proc. sympatyków tej partii.

Liderem w tym rankingu jest Prawo i Sprawiedliwość. Aż 80 proc. jego zwolenników jest do niego przywiązane.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 14-15 września 2017 r.

Źródło: "Rzeczpospolita"/WP

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)