WP
WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Partia Alijewa wygrywa wybory w Azerbejdżanie

Według oficjalnych wstępnych wyników wyborów parlamentarnych zwyciężyła rządząca partia Nowy Azerbejdżan prezydenta Ilhama Alijewa. Jednak zdaniem opozycji i obrońców praw człowieka podczas okresu przedwyborczego i głosowania doszło do wielu nieprawidłowości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Zgodnie z oficjalnymi wstępnymi danymi, ugrupowanie Nowy Azerbejdżan (YA) wygrało w 74 ze 125 okręgów wyborczych.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyniku - ocenił sekretarz YA Ali Achmedow, zapewniając, że "wybory były wolne i sprawiedliwe" oraz że stanowią "udany krok na drodze ku demokracji".

Frekwencja wyborcza wyniosła 50,1 proc., była więc wyższa niż podczas poprzednich wyborów parlamentarnych w 2005 roku, kiedy do urn poszło 42,4 proc. uprawnionych.

WP

Opozycja nie podziela euforii YA. Jej zdaniem władze sfałszowały wyniki głosowania. Przed wyborami zarzucała rządowi wykluczanie kandydatów, cenzurę mediów i ograniczanie prawa do prowadzenia kampanii wyborczej.

Opinię te podzielają organizacje obrony praw człowieka. Wskazują przy tym, że w miesiącach poprzedzających głosowanie, przeciw przedstawicielom opozycji i dziennikarzom krytycznym wobec władzy stosowano zwiększone represje.

Oprócz stopniowego ograniczania wolności demokratycznych, krytycy władzy wskazują też na pogłębiającą się przepaść między zamożnymi i ubogimi mieszkańcami kraju. Nierozwiązany pozostaje też spór z Armenią o Górny Karabach.

Przebieg niedzielnych wyborów oceniało 1000 zagranicznych obserwatorów, którzy już w poniedziałek mają przedstawić szczegółowe raporty. Opozycja w Azerbejdżanie apeluje do państw zachodnich, by nie przymykały oczu na łamanie zasad demokracji w jej kraju.

WP

Liczący ponad 8 mln ludzi Azerbejdżan jest zasobny w ropę naftową i gaz. Europa wiąże z nim nadzieję na zmniejszenie swej energetycznej zależności od Rosji. Azerbejdżan jest też drogą tranzytową w operacjach wojskowych USA w Afganistanie.

Polub WP Wiadomości
WP
WP