Trwa ładowanie...

Paroc. Protest w zakładach firmy. "Piece są wygaszone, produkcja stanęła"

W zakładach firmy Paroc w Trzemesznie trwa strajk. Pracownicy domagają się m.in. gwarancji umów o pracę na czas nieokreślony i dodatku stażowego. - Zakład stanął, wstrzymano wszystkie prace - przekazał Grzegorz Ilnicki, pełnomocnik Zarządu Krajowego OPZZ Konfederacja Pracy.

Strajk pracowników Paroc Trzemeszno Strajk pracowników Paroc Trzemeszno Źródło: Konfederacja Pracy Trzemeszno, Facebook
d1pg44h
d1pg44h

Firma Paroc jest jest międzynarodowym producentem izolacji z kamiennej wełny mineralnej. Zakład w Trzemesznie zatrudnia łącznie 780 osób.

Paroc. Protest w zakładach firmy

Strajk rozpoczął się w środę o godz. 21. - Zakład stanął, zatrzymano wszystkie piece, produkcja nie pracuje, odbiór nie działa. Firma wysyła na zewnątrz tylko to, co było w magazynach. Od godz. 22. strajk podjęła kolejna brygada, o 6 rano kolejna - i tak to trwa nadal - przekazał Grzegorz Ilnicki, pełnomocnik Zarządu Krajowego OPZZ Konfederacja Pracy.

Pracownicy od ponad roku domagają się m.in. lepszych warunków płacowych, a także gwarancji umów o pracę na czas nieokreślony. W referendum poprzedzającym strajk, takie rozwiązanie poparło ponad 97,5 proc. zatrudnionych osób.

Zobacz także: Prostytutka z literką "S". Ratownik pod Ministerstwem Zdrowia na tym nie skończył

"To nie przystaje do realiów"

- Oczekiwaliśmy wyższej waloryzacji płac i na to po roku czasu pracodawca ostatecznie się zgodził. Natomiast nie zgodził się na wzrost dodatku stażowego, który dla pracowników jest priorytetem - podkreślił Grzegorz Ilnicki.

d1pg44h

- Ludzie po wielu latach pracy dostają często po 30-70 złotych tego dodatku. To nie przystaje do polskich realiów, a dla ludzi to ważna kwestia, bo dla nich to oznacza uznanie ich lojalności w pracy, stabilności zatrudnienia w tej firmie, tego, że szkolą i uczą nowych pracowników, dlatego oczekują, żeby ten dodatek był urealniony. A na to firma się nie zgadza - dodał.

Pełnomocnik związkowców podkreślił, że kierownictwo - w rozmowach z pracownikami - zapewniało, że jest gotowe podnieść sporny dodatek, ale nie wydarzy się to, gdy stanie zakład. -  To jest strategia negocjacyjna samobójcy, bo trzeba naprawdę nie rozumieć, że to ludzi jeszcze bardziej do tego strajku nakręci niż przestraszy - stwierdził Grzegorz Ilnicki.

"Czas pracy jest żartem"

Poza postulatami płacowymi, strajkujący domagają się także ukrócenia zatrudnienia śmieciowego. Przedstawiciel związków podał, że obecnie blisko co piąty pracownik firmy pracuje na podstawie terminowej umowy o pracę, mimo że - jak wskazał - nie ma ku temu specjalnych przesłanek.

- Żeby płaca w skali miesiąca była naprawdę godna, trzeba pracować w nadgodzinach, inaczej nie ma kokosów. 40-godzinny czas pracy w tygodniu jest więc żartem - wskazał Ilnicki.

d1pg44h

Stanowisko firmy

Paroc wydał oświadczenie w tej sprawie, które udostępnił TVN24.

"Zarząd deklaruje gotowość do dialogu i wyraża chęć osiągnięcia porozumienia a jednocześnie zapewnia, że wspiera organizatorów w ich staraniach o zachowanie bezpieczeństwa osób protestujących, jak i tych, którzy są obecni na terenie zakładu, ale nie popierają tego protestu" - czytamy.

d1pg44h

Źródło: PAP/TVN24

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1pg44h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pg44h
Więcej tematów