Parlament zatwierdził program rządu Tymoszenko
Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy zatwierdziła w piątek program rządu nowej premier Julii Tymoszenko. Dokument, zatytułowany "Naprzeciw ludziom", poparło 357 deputowanych na 407
obecnych na sali. Konstytucyjny skład Rady Najwyższej wynosi 450
posłów.
Zgodnie z konstytucją, po zatwierdzeniu programu rządu parlament przez rok nie może głosować wotum nieufności wobec Gabinetu Ministrów, co praktycznie oznacza jego dymisję.
Zatwierdzając program, parlament polecił rządowi, by przy jego realizacji uwzględniał uwagi deputowanych i okresowo składał sprawozdania w Radzie Najwyższej z wykonania poszczególnych punktów. Zażądał też przedstawienie w ciągu miesiąca programu społeczno-gospodarczego rozwoju kraju.
Program nowego rządu podzielony jest na rozdziały zatytułowane: "Wiara", "Sprawiedliwość", "Życie", "Harmonia", "Bezpieczeństwo" i "Świat".
Zapowiada sprawiedliwy podział wspólnych środków, zrównoważony rozwój regionalny, określenie roli państwa wobec prywatnej inicjatywy obywateli. Obiecuje, że budżet nie będzie już służył "obsługiwaniu interesów korporacyjno-klanowych", lecz interesom społeczeństwa.
Wśród zadań rządu program wymienia "przezwyciężenie biedy drogą stworzenie warunków prawno-ekonomicznych dla zwiększenia dochodów ludności i podwyższenia jej aktywności ekonomicznej". Obiecuje zmniejszenie dochodowego "rozwarstwienia społeczeństwa", reformę systemu emerytalnego oraz przejście na ukierunkowaną pomoc socjalną.
W polityce zagranicznej jako priorytet wskazuje integrację europejską. Zapowiada "opracowanie razem z Unią nowej strategii stosunków Ukraina-UE, która przewidywałaby perspektywę członkostwa w UE" i uzyskanie przez Ukrainę statusu państwa z gospodarką rynkową. Rząd zobowiązuje się w programie do zaktywizowania współpracy z nowymi członkami UE, zwłaszcza z państwami bałtyckimi i krajami Europy Środkowo-Wschodniej.
W stosunkach z Rosją rząd Tymoszenko planuje "zapewnić funkcjonowanie strefy wolnego handlu bez wyjątków i ograniczeń, zorganizować korzystną dla obu stron współpracę w sektorze energetycznym". Zamierza też "określić stopień współpracy w ramach Wspólnej Przestrzeni Gospodarczej" razem z Rosją, Białorusią i Kazachstanem oraz "zoptymalizować udział Ukrainy we Wspólnocie Niepodległych Państw z uwzględnieniem priorytetów polityki zagranicznej".
Program zawiera też plan reformy sił zbrojnych, przewidujący skrócenie obowiązkowej służby wojskowej z 18 do 12 miesięcy oraz przekształcenie sił zbrojnych w armię zawodową od 2010 roku.
Bożena Kuzawińska