Trwa ładowanie...
d1dadfj
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Parlament uchwalił nową ustawę antyterrorystyczną

Parlament Tunezji uchwalił w nocy z piątku na sobotę nową ustawę antyterrorystyczną wzmacniającą i rozszerzającą środki będące w dyspozycji władz w walce dżihadystami, którzy dokonali ostatnio krwawych zamachów w tym kraju.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ślady po strzelaninie w Tunezji, gdzie zamachowiec zaatakował ludzi na plaży i w hotelu
Ślady po strzelaninie w Tunezji, gdzie zamachowiec zaatakował ludzi na plaży i w hotelu (AFP, Fot: Kenzo Tribouillard)
d1dadfj

Za ustawą głosowało 174 deputowanych, 10 wstrzymało się od głosu. Nikt nie głosował przeciwko. Deputowani odśpiewali następnie hymn państwowy a przewodniczący izby Mohammed Ennasir w krótkim wystąpieniu określił głosowanie jako "historyczne".

Ustawę uchwalono w sytuacji coraz większego zagrożenia kolejnymi atakami terrorystycznymi po czerwcowym zamachu w nadmorskim kurorcie Sousa (38 zabitych zagranicznych turystów) i ataku na muzeum Bardo w Tunisie (22 zabitych, w tym 21 cudzoziemców).

Do obu zamachów, które obnażyły braki i słabości tunezyjskich sił bezpieczeństwa, przyznało się Państwo Islamskie (IS).

d1dadfj

Obserwatorzy podkreślają, że za ustawą głosowały zarówno ugrupowania islamistyczne jak i partie świeckie. Została ona jednak skrytykowana przez organizacje pozarządowe i przedstawicieli organizacji społecznych.

Wskazują oni, że ustawa przewiduje karę śmierci za cały szereg przestępstw o charakterze terrorystycznym, podczas gdy w Tunezji obowiązuje od 1991 r. moratorium na wykonywanie tego rodzaju kary.

Zawarta w ustawie definicja "terrorysty" jest - zdaniem krytyków - zbyt ogólnikowa i stanowi zagrożenie dla praw obywatelskich.

Ponadto krytycy zarzucają ustawie, iż przyznaje policji i służbom bezpieczeństwa nadmierne uprawnienia, jak np. prawo do przetrzymywania podejrzanego w areszcie bez dostępu do adwokata przez 15 dni oraz większe niż dotąd możliwości podsłuchów rozmów telefonicznych.

d1dadfj

Podziel się opinią

Share

d1dadfj

d1dadfj
Więcej tematów