ŚwiatParlament Serbii proklamował niepodległość

Parlament Serbii proklamował niepodległość

Serbski parlament proklamował, iż Serbia obejmuje sukcesję po związku Serbii i Czarnogóry. W sobotę Czarnogóra ogłosiła swą niepodległość; tym samym odłączyła się od Serbii, z którą od 2003 r. tworzyła luźny związek dwóch republik pod nazwą Serbia i Czarnogóra, będący ostatnią pozostałością po rozpadzie federacji jugosłowiańskiej.

Na początku lat 90. odłączenie się od pozostającej pod serbskim przewodnictwem federacji ogłosiły Słowenia, Chorwacja, Bośnia i Macedonia.

Podczas specjalnej sesji Narodowego Zgromadzenia Serbii jednomyślnie uchwalono, że - jak oświadczył przewodniczący parlamentu Predrag Marković - "Serbia stała się spadkobiercą państwa Związek Serbii i Czarnogóry i w pełni odziedziczyła jego status prawny i dokumenty międzynarodowe".

W serbskim parlamencie zasiada 250 posłów, ale opozycja zbojkotowała poniedziałkowe głosowanie wychodząc z sali i pozostawiając koalicję rządzącą bez wymaganej większości głosów, co spowodowało krótką przerwę w posiedzeniu.

Kiedy posiedzenie wznowiono, za popieraną przez rząd "niepodległościową deklaracją" opowiedziała się wątła większość - 126 posłów.

Parlament polecił wszystkim instytucjom państwowym przejąć w ciągu 45 dni obowiązki i odpowiedzialność spoczywające dotąd na federalnej administracji.

W kilka minut po głosowaniu w budynku parlamentu usunięto flagi państwowe Serbii i Czarnogóry.

Ani premier Serbii Voijslav Kosztunica, ani prezydent Serbii Boris Tadić nie uczestniczyli w sesji.

Serbia jako sukcesorka po związku Serbii i Czarnogóry odziedziczyła członkostwo w ONZ i innych międzynarodowych instytucjach.

Natomiast Czarnogóra poinformowała w niedzielę, że zwróciła się z prośbą do swoich wszystkich sąsiadów, do krajów członkowskich Unii Europejskiej i stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ o oficjalne uznanie i ustanowienie stosunków dyplomatycznych z czarnogórskim rządem.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)