Trwa ładowanie...

Parlament palestyński zaaprobował rząd Abbasa

Parlament palestyński zaaprobował gabinet z pierwszym palestyńskim premierem, Mahmudem
Abbasem na czele, otwierając drogę do wprowadzenia nowego międzynarodowego planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu.

Parlament palestyński zaaprobował rząd AbbasaŹródło: AFP
d2mmtwz
d2mmtwz

Za wotum zaufania dla rządu Abbasa głosowało 51 członków Palestyńskiej Rady Legislacyjnej, przeciwko 18, przy 3 wstrzymujących się. Wyniki głosowania zostały powitane głośnymi brawami.

Nowy gabinet, kierowany przez pierwszego palestyńskiego premiera, jest rezultatem silnych międzynarodowych presji na Jasera Arafata, by zgodził się na scedowanie części swej władzy i wprowadzenie demokratycznych reform.

W jego składzie znajdują się zarówno ministrowie krytyczni wobec Arafata jak i lojaliści z głównej frakcji Al Fatah. Abbas, czołowy przedstawiciel grupy umiarkowanych, krytycznie odnoszący się też do palestyńskich ataków na Izrael, powiedział we wtorek w parlamencie, że zamierza powstrzymać zapędy bojowników.

Stany Zjednoczone zapowiedziały wcześniej, że po zatwierdzeniu rządu Abbasa opublikują "mapę drogową" do pokoju na Bliskim Wschodzie. Ma ona położyć kres trwającym od 30 miesięcy aktom przemocy między Izraelem i Palestyńczykami oraz utorować drogę do utworzenia do 2005 roku niepodległego państwa palestyńskiego. (an)

d2mmtwz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mmtwz
Więcej tematów