PolskaParlament Europejski przyjął rezolucję ws. praworządności w Polsce

Parlament Europejski przyjął rezolucję ws. praworządności w Polsce

W głosowaniu brało udział 617 europosłów - za przyjęciem rezolucji głosowało 422, przeciw 147, a od głosu wstrzymało się 48.

Parlament Europejski przyjął rezolucję ws. praworządności w Polsce
Źródło zdjęć: © WP.PL

Komisja Europejska prowadzi wobec Polski procedurę naruszenia praworządności od 2016 roku w związku z zastrzeżeniami wobec przeprowadzanej przez polskie władze reformy wymiaru sprawiedliwości. W opinii KE podważa ona niezależność polskich sędziów. Rezolucja przyjęta przez PE wspiera Komisję Europejską w aktywowaniu punktu pierwszego artykułu 7 Traktatu o Unii Europejskiej, który mówi o "ryzyku naruszeń" w państwach członkowskich. Jeśli aktywowane zostaną jego kolejne dwa punkty, Polskę mogą objąć sankcje, w tym zawieszenie jej prawa głosu.

Głosując nad rezolucją, europosłowie brali pod uwagę realizację zaleceń, które KE dała Warszawie trzy miesiące temu.

- Wdrożenie procedury przeciw Polsce jest uzasadnione. Zapisaliśmy się na czarnych kartach historii jako pierwszy kraj, na którym "wypróbuje się" artykuł 7. Cała Polska będzie cierpiała za grzechy PiS - powiedział po głosowaniu europoseł PO Janusz Lewandowski.

Jak ujawnił Lewandowski, europosłowie Platformy dostali rekomendację, aby w sprawie rezolucji wstrzymali się od głosu. Pięciu z nich nie wypełniło jednak zaleceń i zagłosowało za dalszym procedowaniem artykułu 7. Jak tłumaczyli liderzy PO, partia starała się w ten sposób wprowadzić w PE "nowy standard zachowań", według którego posłowie kraju, którego dotyczy tego rodzaju głosowanie, wstrzymują się od głosu.

8 marca w Brukseli między innymi o kwestiach praworządności i polskich reformach systemu sądownictwa mają rozmawiać premier Mateusz Morawiecki i szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1377)