Trwa ładowanie...

Parlament Europejski. Jest decyzja ws. rezolucji o praworządności w Polsce

Rezolucja ws. praworządności w Polsce i na Węgrzech została poddana pod głosowanie w Parlamencie Europejskim. Głosi ona, że oba kraje nie poczyniły postępów ws. "eliminacji ryzyka naruszenia" wartości unijnych. Rezolucja została przyjęta.

Share
Parlament Europejski. Jest decyzja ws. rezolucji o praworządności w Polsce
Źródło: East News
d2bt7as

Za przyjęciem rezolucji zagłosowało 446 deputowanych wobec 178 głosów przeciw. Parlament Europejski wyraził ubolewanie, że kraje członkowskie - Polska i Węgry - nie poczyniły znacznych postępów ws. eliminacji ryzyka naruszenia wartości unijnych.

"Parlament Europejski z niepokojem zauważa, że sprawozdania oświadczenia Komisji i organów międzynarodowych, takich jak ONZ, OBWE i Rada Europy, wskazują, że sytuacja - zarówno w Polsce, jak i na Węgrzech - pogorszyła się od momentu uruchomienia art. 7 ust. 1" - głosi rezolucja.

Parlament Europejski. Jest decyzja ws. rezolucji o praworządności w Polsce

Deputowani uznali, że niepowodzenie Rady Europejską w skutecznym stosowaniu art. 7 "nadal podważa integralność wspólnych europejskich wartości, wzajemne zaufanie i wiarygodność Unii jako całości". Wezwali też RE do poszerzenia agendy przyszłych przesłuchań w tej sprawie o nowe wydarzenia. Chodzi nie tylko o ryzyko naruszenia niezależności sądownictwa, ale i wolność wypowiedzi - w tym wolność mediów - wolność akademicką, wolność zrzeszania się oraz prawo do równego traktowania.

Zobacz też: Polska kłótnia w Parlamencie Europejskim. Krzysztof Śmiszek komentuje

Komisja Europejska została zaś wezwana do "pełnego wykorzystania dostępnych narzędzi", by zaradzić wyraźnemu ryzyku poważnego naruszenia przez Polskę i Węgry unijnych wartości. Chodzi o zastosowanie przyspieszonego postępowania i wnioski o zastosowanie środków tymczasowych przed Trybunałem Sprawiedliwości.

d2bt7as

Godzinę wcześniej ukazał się druzgocący raport Komisji Weneckiej o tzw. ustawie kagańcowej. Eksperci rekomendują polskim władzom odrzucenie jej w całości.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2bt7as

Podziel się opinią

Share
d2bt7as
d2bt7as
Więcej tematów