Trwa ładowanie...
23-09-2014 01:15

Para prezydencka z wizytą w Nowym Jorku

Anna i Bronisław Komorowscy przybyli w poniedziałek po południu czasu lokalnego do Nowego Jorku. Prezydent Polski weźmie udział w 69. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

d12n63i
d12n63i

Wystąpienie prezydenta Komorowskiego na sesji ZO NZ planowane jest na czwartek. - Moim głównym przesłaniem będzie, że być może Organizacja Narodów Zjednoczonych powinna się zreformować, aby uczynić tę instytucję zdolną do przeciwdziałania zagrożeniom, które rzeczywiście dziś istnieją - mówił Komorowski w niedawnym wywiadzie dla dziennika "New York Times".

- Myślę, że blokowanie Rady Bezpieczeństwa w sprawie Ukrainy jest symbolem, objawem ogólnej słabości ONZ - podkreślił polski prezydent.

We wtorek Komorowski weźmie udział ceremonii otwarcia szczytu klimatycznego ONZ. Później uda się do Fortu Bragg w Karolinie Północnej. Spotka się tam z Dowództwem Operacji Specjalnych Sił Zbrojnych USA oraz obejrzy pokaz ćwiczeń.

Anna i Bronisław Komorowscy wezmą też udział w dorocznym przyjęciu wydawanym przez prezydenta USA dla uczestników sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

d12n63i

W środę rano prezydent wraz z małżonką odwiedzą Uniwersytet Columbia. Komorowski wygłosi tam wykład w ramach dorocznego Światowego Forum Liderów.

Para prezydencka będzie również uczestniczyć w lunchu wydawanym przez sekretarza generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. W polskim konsulacie w Nowym Jorku Komorowski spotka się z kolei z przedstawicielami Polonii i wręczy odznaczenia państwowe.

W czasie swojego pobytu w Stanach Zjednoczonych Komorowski będzie ponadto uczestniczył w konferencji "Polsko-Amerykański Dialog Inwestycyjny". Planowane są także rozmowy bilateralne, w tym z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem.

Para prezydencka i towarzysząca jej delegacja udała się w podróż do Nowego Jorku samolotem rejsowym. Po starcie Komorowski przywitał współpasażerów przez intercom. - Lecimy razem w podróży przez Atlantyk. Jest mi bardzo miło, chciałbym wszystkich serdecznie pozdrowić i podziękować za wspólną podróż - powiedział prezydent.

Jak podkreślił, obecnie intensywnie podróżuje. - Wczoraj były Katowice, przedtem Spała, Białystok. Cieszy mnie, że następna podróż prezydencka jest daleko, za ocean - dodał Komorowski.

Obecność prezydenta wywołała poruszenie wśród pasażerów. Już przed wejściem na pokład szeptali o tym między sobą. Czy to prawda, że leci tym samym lotem? - pytali siebie.

d12n63i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12n63i
Więcej tematów