Trwa ładowanie...
dsww3qi

Papież zaaprobował dekret uznający cud za wstawiennictwem ks. Bukowińskiego

Coraz bliżej beatyfikacji księdza Władysława Bukowińskiego (1904-1974), więźnia sowieckich łagrów, który pełnił posługę w Karagandzie w Kazachstanie. Papież Franciszek zaaprobował dekret uznający cud za jego wstawiennictwem - poinformował Watykan.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Papież zaaprobował dekret uznający cud za wstawiennictwem ks. Bukowińskiego
(AFP)
dsww3qi

Wśród ogłoszonych we wtorek 17 dekretów jest także uznanie heroiczności cnót siostry Emanueli Kalb (1899-1986), zakonnicy pochodzącej z żydowskiej rodziny z Jarosławia.

Urodzony w Berdyczowie ksiądz Bukowiński jako kapłan archidiecezji krakowskiej rozpoczął posługę w Rabce. Przed II wojną światową wyjechał do Łucka na Wołyniu, gdzie był proboszczem katedry. W 1940 roku został aresztowany przez NKWD i skazany na 8 lat łagru.

Gdy w 1941 roku NKWD przystąpiło do likwidacji więzienia w Łucku, razem z innymi więźniami miał zostać rozstrzelany. W czasie zbiorowej egzekucji uniknął śmierci; kula go nie dosięgła, leżał obok ciał ofiar.

dsww3qi

Gdy odzyskał wolność, powrócił do łuckiej katedry jako jej proboszcz. W latach niemieckiej okupacji opiekował się rodzinami więźniów, ratował żydowskie dzieci, organizował pomoc żywnościową dla umierających z głodu sowieckich jeńców.

Ponownie został aresztowany przez NKWD w styczniu 1945 roku wraz z biskupem łuckim Adolfem Piotrem Szelążkiem i innymi kapłanami. Otrzymał wyrok 10 lat łagru.

Po odbyciu prawie całego wyroku w obozach pracy został zesłany na 3 lata do Karagandy. Pozostał tam do końca życia, gdzie prowadził pracę duszpasterską w Kazachstanie i odległych miejscach Azji Środkowej. Zmarł w Karagandzie w 1974 roku.

Lata pobytu w więzieniach i obozach ksiądz Bukowiński opisał we wspomnieniach. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w Krakowie w 2006 roku.

W 2011 roku został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

dsww3qi

Podziel się opinią

Share
dsww3qi
dsww3qi
Więcej tematów