ycipk-6zizsr
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Papież zaaprobował dekret uznający cud za wstawiennictwem ks. Bukowińskiego

Coraz bliżej beatyfikacji księdza Władysława Bukowińskiego (1904-1974), więźnia sowieckich łagrów, który pełnił posługę w Karagandzie w Kazachstanie. Papież Franciszek zaaprobował dekret uznający cud za jego wstawiennictwem - poinformował Watykan.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Papież zaaprobował dekret uznający cud za wstawiennictwem ks. Bukowińskiego
(AFP)
ycipk-6zizsr

Wśród ogłoszonych we wtorek 17 dekretów jest także uznanie heroiczności cnót siostry Emanueli Kalb (1899-1986), zakonnicy pochodzącej z żydowskiej rodziny z Jarosławia.

Urodzony w Berdyczowie ksiądz Bukowiński jako kapłan archidiecezji krakowskiej rozpoczął posługę w Rabce. Przed II wojną światową wyjechał do Łucka na Wołyniu, gdzie był proboszczem katedry. W 1940 roku został aresztowany przez NKWD i skazany na 8 lat łagru.

Gdy w 1941 roku NKWD przystąpiło do likwidacji więzienia w Łucku, razem z innymi więźniami miał zostać rozstrzelany. W czasie zbiorowej egzekucji uniknął śmierci; kula go nie dosięgła, leżał obok ciał ofiar.

ycipk-6zizsr

Gdy odzyskał wolność, powrócił do łuckiej katedry jako jej proboszcz. W latach niemieckiej okupacji opiekował się rodzinami więźniów, ratował żydowskie dzieci, organizował pomoc żywnościową dla umierających z głodu sowieckich jeńców.

Ponownie został aresztowany przez NKWD w styczniu 1945 roku wraz z biskupem łuckim Adolfem Piotrem Szelążkiem i innymi kapłanami. Otrzymał wyrok 10 lat łagru.

Po odbyciu prawie całego wyroku w obozach pracy został zesłany na 3 lata do Karagandy. Pozostał tam do końca życia, gdzie prowadził pracę duszpasterską w Kazachstanie i odległych miejscach Azji Środkowej. Zmarł w Karagandzie w 1974 roku.

Lata pobytu w więzieniach i obozach ksiądz Bukowiński opisał we wspomnieniach. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w Krakowie w 2006 roku.

ycipk-6zizsr

W 2011 roku został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-6zizsr

ycipk-6zizsr
ycipk-6zizsr