Papież zaapelował do polskich studentów
O zgłębianie nauczania Jana Pawła II zaapelował Benedykt XVI do krakowskich studentów, uczestniczących dzięki telemostowi z Watykanem w czuwaniu modlitewnym z okazji V Europejskiego Dnia Młodzieży Akademickiej.
Różaniec w intencjach Kościoła w Azji odmówili z papieżem studenci z 11 ośrodków akademickich w Europie i Azji.
Zwracając się do krakowskiej młodzieży, zebranej wraz z kardynałem Stanisławem Dziwiszem w parafii Miłosierdzia Bożego w Krakowie - Nowym Prokocimiu, papież powiedział po polsku:
Drodzy Przyjaciele z Krakowa! Radosnym i otwartym sercem zgłębiajcie nauczanie, które pozostawił wszystkim młodym, a szczególnie studentom, umiłowany Sługa Boży Jan Paweł II.
"Szczególna modlitwa"
W krakowskiej świątyni zgromadziło się prawie dwa tysiące wiernych. Zebrani żywo zareagowali na słowa Benedykta XVI, bili brawo i machali biało-żółtymi chorągiewkami. Przed odmówieniem różańca kard. Stanisław Dziwisz modlił się z nimi do Boga, który "ojcowską miłością darzy wszystkich ludzi, zarówno mieszkańców Europy jak i Azji". Spraw, abyśmy wnikając w tajemnice Twojej mądrości i miłości mogli lepiej rozumieć naszych braci w Azji i razem z nimi budować Królestwo Chrystusa na ziemi - mówił kardynał. Myślę, że zrobiliśmy dobre wrażenie, tak jak to było widać na ekranie - powiedział na zakończenie spotkania kard. Dziwisz dziękując uczestnikom modlitwy. To była szczególna modlitwa, bardzo ważna z powodu telemostu z Benedyktem XVI i z powodu intencji za Kościół w Azji. Dlatego przyszedłem - powiedział gimnazjalista Darek. Nie ma znaczenia, że papież był z nami za pośrednictwem telemostu. Ważne, że mogliśmy się z nim modlić - mówiła inna nastoletnia uczestniczka spotkania.
"Symboliczny pomost między Europą i Azją"
Benedykt XVI, modląc się w watykańskiej Auli Pawła VI, odmówił różaniec razem ze studentami zebranymi, oprócz Krakowa, również w Turynie, Bolonii, Manchesterze, Coimbrze w Portugalii, Pradze, Tiranie, Hongkongu, Kalkucie, Manili i Islamabadzie.
W wygłoszonym po włosku przemówieniu papież powiedział: Dzisiaj wieczorem realizujemy symboliczny pomost między Europą i Azją, kontynentem o przebogatej tradycji duchowej, gdzie rozwinęły się niektóre z najstarszych i najszlachetniejszych tradycji kulturowych ludzkości.
Zwracając uwagę na znaczenie spotkania ze studentami Benedykt XVI podkreślił, że obecna w Auli Pawła VI rzymska młodzież akademicka stała się "promotorem braterstwa pod znakiem miłości intelektualnej, dążąc do solidarności, której źródłem nie są interesy ekonomiczne czy polityczne, lecz zainteresowanie studiami i poszukiwaniem prawdy".
Na zakończenie czuwania papież wręczył grupie studentów egzemplarze dwóch adhortacji Jana Pawla II: Ecclesia in Europa i Ecclesia in Asia.
Tegoroczne spotkanie modlitewne odbyło się pod hasłem "Miłosierdzie intelektualne: droga nowej współpracy Europy i Azji".